Bu Fabrikadaki Tüm İşçiler İçin Önemli Bilgi
Yüklə 17.08 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü17.08 Kb.

Bu Fabrikadaki Tüm İşçiler İçin Önemli Bilgi

Çalışmakta olduğunuz bu fabrikada, Adil Giyim Vakfı’na (FWF) üye olan bir Avrupa markası için üretim yapılmaktadır. Bu metinde, Adil Giyim Vakfı’nın İyi Çalışma Koşulları Kuralları (The Fair Wear Code of Labour Practices) ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda Adil Giyim Vakfı ile Avrupalı üye markanın, fabrikanızdaki çalışma koşullarının kabul edilebilir durumda olmasını sağlamak için neler yaptıkları ve bu kurallara uyulmadığı takdirde sizin neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler de bu metinde yer almaktadır.


Adil Giyim Vakfı çalışma koşullarının iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Adil Giyim Vakfına üye olan şirketler, sadece adil bir biçimde üretilmiş ürünlerin ticaretini yapacaklarını vaat ederler. Bu nedenle Adil Giyim Vakfı, bu fabrikanın İyi Çalışma Koşulları Kurallarına uymasını talep etmektedir:


  1. Çalışmayı seçme özgülüğü vardır.

İşçiler zorla çalıştırılamazlar.


  1. İstihdamda ayrımcılık yapılamaz.

İşveren; ırk, renk, cinsiyet, din, siyasi görüş, sendika üyeliği, ulus, toplumsal köken veya engellilik farkı gözetmeksizin her işçiye eşit bir biçimde davranmak durumundadır.


  1. Çocuk emeği istismar edilemez.

Çocuk emeği kullanılamaz. En erken okul bırakma yaşına gelene kadar kimse istihdam edilemez ve her halükarda 15 yaşının altında işçi çalıştırılmamalıdır. 15-18 yaş arası gençler, sağlık ve güvenliklerine zarar vermesi muhtemel işleri yapmamalıdırlar. Örneğin bu işçiler azla mesaiye veya gece mesaisine kalmamalıdırlar.


  1. Örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı.

İşçiler işverenleri ile grup olarak görüşme yapma hakkına sahiptirler (“toplu pazarlık”). İşveren, görüş ve taleplerini ifade eden işçileri hiçbir şekilde cezalandıramaz. Tüm işçiler kendi tercihleri doğrultusunda sendika kurma veya sendikaya katılma hakkına sahiptirler (“örgütlenme özgürlüğü”). Örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hukuk tarafından kısıtlanmış ise, işveren, toplu pazarlık ve işçi örgütlenmelerinin diğer biçimlerini engellememelidir. İşçi temsilcileri olumsuz bir şekilde ayrımcılığa uğramamalıdır ve üstlendikleri rolü devam ettirebilmek için işyerinde gerekli olan her yere girebilmelidirler.


  1. Yaşama ücretinin ödenmesi.

Ücretler, yasal olarak tanımlandığı yerlerde, en azından asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Standart bir çalışma haftası için ödenen ücret, işçinin ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya ve bir miktar birikim yapmaya yetecek düzeyde olmalıdır. Ulusal yasalar tarafından öngörülmeyen ücret kesintileri olmamalıdır. İşçiler; ücret oranları, ödeme dönemleri ve kesintiler de dâhil olmak üzere ücretlerinin nasıl hesaplandığı hakkında bilgilendirilmelidirler. İşçiler bu bilgileri içeren bir bordro almalıdırlar.


  1. Aşırı çalışma saatleri olamaz.

Çalışma saatleri ülkenin yasalarına uygun olmalıdır. İşçilerden devamlı suretle haftada 45 saatten fazla normal mesai yapmaları talep edilemez. İşçiler her 7 günlük çalışma süresi içersinde bir günü tatil olarak geçirmelidirler. Fazla mesai isteğe bağlı olmalıdır ve fazla mesai dâhil olmak üzere toplam çalışma süresi haftada 60 saati geçmemelidir. Fazla mesai devamlı suretle talep edilemez. Fazla mesai ücreti, yasaya uyacak şekilde özel bir oran üzerinden ödenmelidir.  1. Sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları.

İşveren güvenli ve hijyenik bir çalışma ortamı sağlamalıdır. İşveren, gerekli olan her yerde koruyucu ekipmanları sağlamak ve işçileri bunları nasıl kullanacakları konusunda eğitime tâbi tutmakla mesuldür. İşveren ayrıca kazaları önlemek için adımlar atmalı ve sağlıkla ilgili riskleri en aza indirmelidir.

İşverenden kaynaklanacak fiziksel taciz, fiziksel taciz tehdidi, alışılmadık türden ceza, cinsel veya başka türden taciz ve tehdit uygulanmaları katı bir şekilde yasaktır.
  1. Hukuki olarak bağlayıcı iş ilişkisi.

Her işçi, işe girerken yazılı bir iş sözleşmesi almalıdır ve çalışma süresince işçinin her türlü yasal sosyal güvenlik ödemeleri yapılmalıdır.

Adil Giyim Vakfı çalışma koşullarının iyi olup olmadığını nasıl denetliyor?

Adil Giyim Vakfı bu fabrikadaki çalışma koşullarını bir denetim ile kontrol edebilmektedir. Denetim o ülkenin dilini konuşabilen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Fabrikayı ziyaret eden denetimcilerin Adil Giyim Vakfı adına geldiklerinden emin olmazsanız, bunu kendilerine sormaktan çekinmeyiniz. Denetim sırasında bazı işçilerden görüşmelere katılmaları istenecektir.


Adil Giyim Vakfı, denetimlerin işçilere daha iyi çalışma koşulları sağlayacağını ümit etmektedir. Denetimler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz veya herhangi bir şey aktarmak isterseniz, fabrikanızı ziyaret eden denetimci, ülkenizde bulunan Adil Giyim Vakfı şikâyet birimi veya doğrudan doğruya Adil Giyim Vakfı ile irtibata geçmekten çekinmeyiniz.
Çalışma koşulları iyi değilse ne yapabilirsiniz?

Ustabaşlarınızla, fabrika yönetimiyle veya yerel yetkili veya kurumlarla konuşarak çözemediğiniz fabrika içi bir sorun varsa, Adil Giyim Vakfının ülkenizdeki şikâyet birimi ile irtibata geçebilirsiniz. Bu kişi hem fabrikadan hem de markadan bağımsızdır. Şikâyet birimindeki ilgili kişi, yukarıda tarif edilen iyi çalışma koşullarını sağlayan kurallarla ilgili problemleri çözmenize yardımcı olmayı deneyecektir. Eğer bu yardım probleminizi çözmek için gerekli ise, şikâyet birimi Adil Giyim Vakfını bilgilendirecektir. Adil Giyim Vakfı da, üye markanın, probleminizi çözmek için harekete geçip geçmemesi gerektiğini araştıracaktır.


Türkiye içi şikâyet birimi için iletişim numarası:
0 541 5901615
Ayrıca eğer isterseniz Adil Giyim Vakfı ile doğrudan bağlantıya da geçebilirsiniz. Adil Giyim Vakfı markadan bağımsızdır. Adil Giyim Vakfının yönetim kurulu sendika, sivil toplum kuruluşları ve işveren birliklerinden temsilcileri içermektedir.

Fair Wear Foundation

P.O. Box 69253

1060 CH AmsterdamThe Netherlands

Telefon: 0031-20-4084255 Fax: 0031-20-4084254 E-mail: complaints@fairwear.org


/

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə