REGULAMENT DE JOC

Durata unui meci este de 2 X 12’ minute cu pauza - 1 minut

Teren 20/40 m , porti 3/2 , minge nr4. asigurata de organizatori - ADIDAS -BRAZUCA

Numarul de schimbari nelimitat , Nr. Jucatori 5+1

Autul de la margine se executa cu piciorul. In urma executarii loviturilor de margine mingea nu va putea fi transmisa in interiorul careului advers inainte de afi atinsa de un jucator , decat la nivelul solului. Transmiterea mingii in interiorul careului cu traiectorie inalta , fara a fi atinsa de un jucator se sanctioneaza cu lovitura libera indirecta de catre echipa adverse ce va fi executata de pe linia careului care delimiteaza suprafata de pedeapsa.

Portarul va repune mingea in joc doar cu mana si nu poate prinde mingea in mana trimisa de catre un coechipier

Cartonasul rosu direct 5 minute eliminare , al doilea cartonas galben 3 minute eliminare cu drept de inlocuire , iar jucatorul eliminat poate reveni dupa expirarea timpului.

MODUL DE STABILIRE A CLASAMENTULUI

Se acorda 3 puncte pentru fiecare meci castigat, 1 punct in caz de egalitate si 0 puncte la infrangere. Se declara echipa

castigatoare echipa care a acumulat cel mai mare numar de puncte in toate meciurile.

CRITERI DE DEPARTAJARE IN CAZ DE EGALITATE :

MECI DIRECT ; GOLURI MARCATE IN TOATA COMPETITIA ;DIFERENTA DE GOLAVERAJ ; TRAGERE LA SORTI

JOCURI DE CLASAMENT : “1-10 si nu in grupe”

In cazul in care, un joc pentru stabilirea locului in clasamentul final ( 1-10) , se incheie la egalitate, se vor executa cate 3 lovituride departajare pentru fiecare echipa.

In caz de egalitate dupa cate 3 executii de echipa se vor lansa alternativ lovituri de 7 m pana cand o echipa va rata , astfel putand fi determinata castigatoarea.

Fiecare jucator aflat pe foaia de joc va putea executa lovituri de la 7 m, chiar daca nu era in teren la fluierul de final al jocului.

FOAIA DE JOC

Inainte de primul joc, reprezentantii echipelor vor trebui sa prezinte mesei oficiale foaia cu jucatorii, pe care o vor primi la inceputul turneului sau descarcata de pe saitul clubului ( www.sportclubtransilvania.ro)

PUNCTUALITATE

Echipele trebuie sa fie pregatite de joc cu 10 minute inaintea startului partidei.

In cazul in care la ora stabilita de incepere a jocului oricare de echipe nu este prezenta pe teren , aceasta va dispune de o perioada de 3 minute pentru a se alinia la startul partidei in caz contrar urmand sa piarda acel joc cu scorul de 0-3.

CONTESTATII

Orice contestatie va trebui sa fie prezentata in scris la masa oficiala intr-un interval de timp de 10 minute de la incheierea jocului contestat.Pentru ca o contestatie sa fie validata se va plati 100 ron la masa oficiala.

ACTE NECESARE VERIFICARII JUCATORULUI

PASAPORT SAU CERTIFICAT DE NASTERE in OEIGINAL - nu sunt admise copii xerox !!!!

ARBITRAJ SI ASISTENTA MEDICALA - ASIGURATE DE AJF-BN SI SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA

Atentie !!!!!!!

Reprezentatii echipelor participante vor declara pe proprie raspundere ca jucatorii propriilor echipe sunt apti din punct de vedere medical pentru a participa la activitati sportive.

IN CAZUL IN CARE CONDITIILE METEO SUNT NEFAVORABILE DESFASURARII COMPETITIEI, ORGANIZATORII VOR MUTA TURNEUL IN SALA PLIVALENTA DIN BISTRITA SI VOR MODIFICA DOAR DURATA TIMPULUI ALOCAT UNUI JOC , CARE VA FI DE 18 DE MINUTE FARA PAUZA.