Basin bülteni
Yüklə 23.54 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü23.54 Kb.BASIN BÜLTENİ


BEI/10/73

Ankara/Lüksemburg 17 Mayıs 2010

AYB, kriz zamanlarında Türkiye lehine önemli, etkili ve belirleyici faaliyetlerde bulunur

Halkbank aracılığıyla KOBİ’lere daha fazla destek

Yıllık AYB basın konferansında, AYB Başkan Yardımcısı Mathias KOLLATZ-AHNEN AYB faaliyetlerinin güncel gelişimini ve Türkiye’deki kredi önceliklerini yorumladı.

Etkinlik sırasında, daha önceki desteklerin Halkbank tarafından başarılı bir biçimde dağıtılmasının ardından, AYB ve Halkbank arasında KOBİ’ler için 150 milyon EURO değerinde yeni bir AYB kredisi imzalandı.

Halkbank ile yapılan anlaşma bugün düzenlenen kamuya açık bir imza töreniyle Mathias KOLLATZ-AHNEN, Halkbank CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin AYDIN ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Süleyman ASLAN tarafından imzalandı. Etkinlik, Hazine Müsteşarlığından Genel Müdür Memduh Aslan’ın katılımıyla gerçekleşti.AYB Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen bugün Ankara’da düzenlenen etkinlikte “Avrupa Birliği’nin bankası olarak, AYB’nin AB dışına sağladığı en büyük finansmanı alan Türkiye'ye büyük, hızlı ve güçlü desteğimizi bir kez daha gösterme fırsatı bulduğumuz için memnunuz. Ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) ilişkin süregelen desteğimize 2009’da öncelik verdik. Bugün, bankacılık sektöründeki başarılı ortağımız Halkbank ile yaptığımız bu anlaşma aracılığıyla, Türkiye’deki girişimci faaliyetleri desteklemeye ilişkin kararlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz. Perakendecilik ağının gücü göz önüne alındığında, Halkbank’ın 50 çalışanlı küçük şirketlere erişebilmesi ve imkanlarımızı öncelikli olarak Türkiye'nin gelişmekte olan bölgeleri için kullanmasından özellikle memnuniyet duyuyorum” sözlerini dile getirdi.

Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdüru Sn. Hüseyin AYDIN “KOBİ’lerin finansal kaynaklara erişimini kolaylaştırmak kadar önemli bir diğer husus ihtiyaçlarıyla uyumlu vadelerle kredi kullandırmaktır. Bu kapsamda AYB ile yaptığımız işbirliğini çok önemli görüyoruz. 2001 yılından beri AYB ile beş protokole imza attık ve şimdiye kadar toplam 390 milyon Euro’luk kaynak temin ettik. Bugün yapılan protokol ile kaynak hacmi 540 milyon Euro’ya ulaşmaktadır. Bine yakın KOBİ’nin faydalandığı bu programlardan şu an 434 firmanın mevcut riski bulunmaktadır. Müşteri taksit tahsilatları, AYB’ye olan vade içerisinde, yeniden kullandırılarak daha çok firmanın yararlanması sağlanmaktadır. AYB tarafından Bankamıza aktarılan kaynağı KOBİ’lere kredi olarak kullandırmada gösterdiğimiz başarılı performans sonucu ilk dilimi 8 Haziran 2009 tarihinde imzalanan anlaşmanın ikinci dilimi olan 150 milyon Euro’luk yeni protokol için bugün masaya oturduk. KOBİ bankacılığı misyonunu hakkıyla yerine getiren Bankamızın, bu kaynağı da en doğru şekilde KOBİ’lere ulaştırarak üreten Türkiye’nin finansman arayışına çözüm oluşturacağına inanıyoruz. Halkbank olarak KOBİ bankacılığındaki deneyimimizin ve piyasalarda tesis ettiğimiz güvenin verdiği güçle bundan sonra da uluslararası finans kuruluşlarıyla yaptığımız işbirliklerine devam edeceğini.” belirtti.

2009’daki kredi faaliyetleri:

Avrupa Yatırım Bankası, 2009’daki genel kredi hacmini benzeri görülmemiş bir biçimde 79 milyar EURO’ya çıkararak, 2008’deki 58 milyar EURO’luk kredi hacmine oranla %37’lik bir artış sağladı. Bu, Avrupa ekonomisi için sağlanan mali destek açısından bir dönüm noktası anlamına geliyor. AB ülkeleri AYB kredilerinden (70 milyar EURO’nun üzerinde, toplam kredi hacminin %89’u) aslan payını elinde tutarken, Banka aynı zamanda AB dışındaki aday ve aday adayı ülkelere de önemli boyutta mali destek sağladı.

AYB, geçtiğimiz yıl (i) küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler), (ii) Avrupa’nın ekonomik açıdan zayıf bölgeleri (“konverjans bölgeleri”) ve (iii) iklim değişikliğine karşı savaş bağlamında enerji sektörüne olan desteğini güçlendirdi.

AYB’nin Türkiye’deki faaliyetleri

Tüm kilit sektörlerdeki kamu yatırımları ve özel sektör yatırımlarına kapsamlı deneyimini sunan AYB, Avrupa Birliği’nin bankası olarak Türkiye’nin köklü ve kalıcı ortağıdır (40 yılı aşkın operasyonlarıyla).

AYB 2009 yılında, kriz olmayan dönemde gerçekleşen yıllık 2 milyar EURO’nun çok üzerinde bir düzeyde, 2,6 milyar EURO’luk destek sağladı. Banka, faaliyetlerini stratejik hedefler olarak belirlenen üç temel nokta üzerinde geliştirdi: (i) hem ulusal hem de yerel yönetim düzeyinde altyapı finansmanı, (ii) çok sayıda ortak bankanın sağladığı kredi limitleriyle KOBİ’lerin desteklenmesi ve (iii) dolaysız yabancı yatırımların yanı sıra özellikle enerji ve yenilenebilir enerji sektörlerinde kurumsal sektör finansmanı.

2009 yılında, Banka'nın Türkiye’deki faaliyetleri ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) üzerine yoğunlaştı. Banka, kriz sırasında ülkedeki KOBİ fon kısıtlamalarını hafifletmek için 1,5 milyar EURO’luk büyük bir destek sağladı. Bu çalışma, Banka'nın Türkiye’de birlikte çalıştığı mali aracı kurumlarla yakın işbirliğinden doğan sinerji sayesinde hayata geçirildi.

Başta ulaşım ve enerji sektörleri olmak üzere temel ekonomik altyapıya sağlanan sürekli destek, büyüme eğilimini ve hayat standartlarının yükselmesini amaçlayan AYB'nin kriz dönemindeki önceliği olmuştur. AYB tarafından sağlanan destek, 2009 yılında 293 milyon EURO arttırılarak Türkiye’nin Ankara ve İstanbul arasındaki ana demiryolu ulaşım koridoru için güçlü bir destek sağlanmıştır. Bu yeni kredi, başı çeken Hızlı Tren Ulaşım Hattı projesi için sağlanan toplam AYB fonlarını 850 milyon EURO’ya yükseltmiştir.

Banka, ülkenin enerji geliştirme potansiyeli ve ihtiyaçları için büyük bir destek sağlayarak, enerji projeleri kapsamında toplam 460 milyon EURO'luk finansal destekte bulunmuştur. Kredi, elektirik dağıtım, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji gibi çok önemli alt sektörleri de hedeflemiştir. Banka Türkiye’deki bir rüzgar çiftliği projesi için European Onshore Wind Project Finance Magazine’in Yılın Anlaşması ödülüne aday gösterilerek onurlandırılmıştır.

AYB aynı zamanda kamu sektöründeki araştırmaları finanse etmek amacıyla Türk Yüksek Öğretim Kurulu’na sağladığı 335 milyon EURO’luk kredi ile özellikle AR&GE, eğitim ve öğretim alanlarındaki yatırımlarıyla ülkenin Bilgi Ekonomisini de desteklemiştir.

Bakış açısı:

AYB mevcut faaliyetlerine ek olarak, 2010 yılında Kamu Sektörü – Özel Sektör Ortaklıklarını geliştirmeyi ve Türkiye’nin ekonomik açıdan zayıf bölgelerini AB Komisyonu hibeleri ve AYB’nin KOBİ’lere yönelik kredileriyle desteklemeyi hedeflemektedir.Editörler için not:

AYB Hakkında

AYB nedir?

Avrupa Yatırım Bankası 1958'de Roma Antlaşması ile Avrupa Birliği’nin uzun vadeli kredi bankası olarak kurulmuştur. Banka’nın amacı, AB üye ülkelerinin entegrasyonu, dengeli gelişmesi ve ekonomik-sosyal bütünlüğüne katkıda bulunmaktır. AYB sermaye piyasalarından önemli miktarlarda fon alır ve AB politika hedeflerine uygun projeleri desteklemek için uygun koşullarla kredi sağlar. AYB, faaliyetlerini sürekli olarak AB politikalarındaki gelişmelere göre uyarlar.

AYB:


 • Kendi tüzel kişiliğine ve AB içinde finansal özerkliğe sahiptir

 • Sermaye piyasalarından kredi alma ve sermaye projelerini finanse etme konusunda sıkı bankacılık kurallarına uygun biçimde ve daha geniş bir bankacılık topluluğuyla yakın işbirliği yaparak çalışmaktadır.

Hissedarlar kimlerdir?

AYB’nin sermayesi 27 AB üye ülkesine aittir. Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık %16,2 pay sahibiyken, bu ülkeleri %9'un üzerindeki hissesiyle İspanya takip eder.Ne tür projeleri finanse eder?

Genel olarak aşağıdaki sektörlerde, hissedarlar ve AB tarafından belirlenmiş altı finansal önceliği vardır:


1.    AB’nin en fakir bölgelerini kapsayan birleşme ve bütünleşme


2.    Küçük ve orta ölçekli işletmeler
3.    Enerji
4.    Araştırma, geliştirme ve yenilik
5.    Altyapı
6.    Çevresel koruma

Rakamlar: 2009’da AYB:

 • Toplam finansal faaliyetler: 79 milyar EURO (2008’deki 58 milyar EURO ile karşılaştırıldığında +%37):
  • AB ülkeleri: 71 milyar EURO

  • Katılım ülkeleri: 4,3 milyar EURO

  • Komşular ve Özel Yetki Belgeleri: 3,7 milyar EURO
   • 2009’da uluslararası piyasalarda çıkarılan tahvillerle sağlanan toplam kredi: 79,4 milyar EURO 2008'de 59,5 milyar EURO) 262 işlem aracılığıyla (2008’de 247).

Basın İlişkileri:

Helen Kavvadia, İletişim SorumlusuTel: +30 210 7257336, e-posta: kavvadia@eib.org, http://www.eib.orgVerilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə