Basin bülteni Çevre ve orman bakanliği doğa koruma ve miLLİ parklar genel müDÜRLÜĞÜnce kahramanmaraş ILI sinirlari içerisinde ve kahramanmaraş ovasinin güneyinde bulunan 348 hektar büYÜKLÜĞÜndeki alan, yavşan yaylasi tabiat parki olarak 15
Yüklə 8.37 Kb.
tarix28.04.2016
ölçüsü8.37 Kb.

BASIN BÜLTENİ  • ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE KAHRAMANMARAŞ ILI SINIRLARI IÇERISINDE VE KAHRAMANMARAŞ OVASININ GÜNEYINDE BULUNAN 348 HEKTAR BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ALAN, YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI OLARAK 15.12.2009 TARIHLI ÇEVRE VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VEYSEL EROĞLU’NUN OLUR’LARI İLE İLAN EDİLDİ.

39. Tabiat Parkımız Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, İl merkezine 36 km mesafede olup, sahaya ulaşım stabilize orman yoluyla sağlanmaktadır. Alana en yakın yerleşim birimi 7 km. mesafede ki Dereboğazı Köyü’dür.


Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birbirine en çok yaklaştığı alanda bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı doğal su kaynakları bakımından oldukça zengindir. Yavşan yaylası ve yakın çevresinden çıkan kaynak suları Yavşan Dere ve Pekmezpınar dereyi oluşturmaktadır.
Yavşan Yaylası yabani bitki ve hayvan türleri açısından zengin yapıya sahiptir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan bilimsel çalışma neticesinde sadece o bölgeye özgü (endemik) yaklaşık 65 adet bitki türü tespit edilmiştir. Bu türlerden Ajuga relikta adlı bitki türü, dünyada sadece bu dağda yetişmektedir.

Alanda, iğne yapraklı türlerden ülkemizde doğal olarak yetişen Toros Göknarı (Abies cilicica), Toros Sediri (Cedrus libani), karaçam ile ardıç, yapraklılardan titrek kavak ve meşe türleri yayılış göstermektedir. Dere içlerinde yabani ceviz bulunmaktadır. Alpin zona yakın yerlerde göknar saf ya da karışık meşçereler oluşturmuştur.

Toros Göknarı’nın Kuzey Yarım Küredeki yayılışının en doğu noktasını Yavşan Yaylası oluşturmaktadır. Meşçere içerisinde yüksek boy ve çapta yaşlı sedir fertleri bulunmaktadır. Ülkemizde yayılış alanı gittikçe daralan Toros Sediri için bu saha potansiyel gen merkezi konumundadır. Bölge otsu bitkiler açısından da oldukça zengindir.

Saha, değişik türde yaban hayvanının barınma, beslenme ve yavrulamasına ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayvan olarak; memelilerden, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan ve değişik kuş türleri bulunmaktadır.


DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə