Ballast management plan
Yüklə 409.52 Kb.
səhifə1/4
tarix20.04.2016
ölçüsü409.52 Kb.
  1   2   3   4


BALAST SUYU YÖNETİM PLAN

Her gemi teknede Balast Suyu Yönetimi Planı bulundurmalı ve uygulamalıdır. Balast Suyu Yönetimi Planı gemiye özel olmalıdır ve en az aşağıdakileri içermelidir:

1. konvansiyonun gereklerine göre Balast Suyu Yönetimi ile belirtilen gemi ve mürettebat için güvenlik prosedürlerinin detayı;

2. Balast Suyu Yönetimi gereklerine göre uygulanacak eylemlerin ve konvansiyonun dördüncü cildine göre Balast Suyu Yönetimindeki ek eğitimlerin detaylı tanımları;

3. birikintilerin bertaraf edilmesi için prosedürlerin detayı:

.1. denizde; ve

.2. kıyıya;

4. gemi güvertesi ve disçarç yapılacak olan sulardaki kıyı otoriteleriyle Balast Suyu Yönetimi denize disçarçda koordinasyon sağlamak için prosedürleri içermektedir;

5. gemide atanmış zabitin sorumluluğu planın tam olarak uygulandığından emin olmak; designate the officer on board in charge of ensuring that the plan is properly implemented;

6. Konvansiyonu sağlamak için rapor gerekliliklerini içermektedir; ve

7. geminin çalışma dilinde olmalıdır. Eğer kullanılan dil İngilizce, Fransızca ya da İspanyolca değilse bu dillerden birine çevrilmiş hali de bulunmalıdır.

GİRİŞ

1. Bu Plan Gemilerin Balast Suları ve Birikintilerinin Kontrol ve Yönetimi Uluslar arası Konvansiyonu, 2004 Kural B-1 ve beraberindeki klavuzların gereklerine uygun olarak hazırlanmıştır.

2. Planın amacı gemilerin ballast suyu ve birikintilerinin control ve yönetimi için Balast Suyu Yönetimi ve Balast Suyu Yönetimi Planı Hazırlama Klavuzu resolution MEPC 127(53) (G4) gereklerini karşılacak şekilde olmasıdır. Plan gemilerin ballast suyu ve birikinlerinin planlanması ve yönetimi için ve takip edilecek emniyet prosedürlerini belirtmek için standard operasyonel kılavuzdur.

GEMİ ÖZELLİKLERİ
Geminin Adı
Geminin Tipi
Sicil Limanı
Bayrağı
Uluslararası çağrı işareti
IMO numarası
Gros tonajı
Uzunluk (LOA)
Eni
Balast pompasının kapasitesi
Full balast draftı (normal/ağır havada)
BALAST TANKLARI
TANK ADI

POSTA


KAPASİTE

M3

100%~=1.025

TOPLAM

Bu plan Port State görevlilerine ya da liman ülkesi karantina subayı tarafından denetim sırasında istendiğinde sunulmak üzere hazır bulundurulmalıdır.İÇİNDEKİLER


BÖLÜM


Sayfa

1. Amaç

5

2. Balast Sistemine Ait Planlar/Resimler

7

3. Balast Sisteminin Tanımı

8

4. Balast Suyu Örnekleme Noktaları

10

5. Balast suyu Yönetimi Sisteminin Operasyonları

11

6. Gemi ve Mürettebat İçin Güvenlik Prosedürleri

13

7. Operasyonel ya da Güvenlik Kısıtlamaları

15

8. Balast Suyu Yönetimi ve Birikinti Kontrolü İçin Gemide Kullanılan

Metotların Tanımı
16

9. Birikintilerin Atılması İçin Prosedürler

21

10. Haberleşme Metotları

22

11. Balast Suyu Yönetimi Zabitinin Görevleri

24


12. Kayıt Gereklilikleri

25

13. Mürettebatın Eğitimi ve Alıştırılması

26

14. Balast Suyu Rapor Formu ve Kayıt Jurnali

27


BÖLÜM 1 - AMAÇ
Sunuş :
Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar birçok türde bakteri, bitki ve hayvanların gemilerde bulunan balast suyunda ve çamurlarda haftalar boyu süregelen yolculuklardan sonra bile yaşamlarını sürdürebildiklerini ortaya koymuş bulunmaktadır. Bunun sonucunda balast sularının ya da çamurların sahil ülkelerinin sularına boşaltılması zararlı tür ve patojen kolonilerinin oluşarak mevcut ekolojik dengeyi altüst etme olasılığı çok yüksektir. Coğrafi olarak birbirinden ayrı olan deniz alanlarında organizmaların transfer olması için başka yollar belirlenmişse de gemilerden boşaltılan Balast suyunun bu işlemin en belirgin nedeni olduğu saptanmıştır.
Balast suyu boşaltıldığında zarar verme potansiyeli yalnız IMO tarafından değil aynı zamanda epidermik hastalıklar yayan bir ortam oluşturması nedeniyle balast suyunun rolü üzerinde durmakta olan World Health Organization (WHO) tarafından da belirlenmiştir.
Gereksinimler:
Bazı ülkeler, kendi nehirlerinin ve koylarının yerel olmayan bakteriler tarafından istilası olasılığını asgari düzeye indirgemek için gemilerin balast suyunun boşaltılmasını kontrol altına almışlardır. En çok tercih edilen yöntem limana varmadan önce okyanusun ortasında yapılacak olan bir balast suyu değişimidir. Buna uygun olarak konuyla en fazla ilgili olan ülkeler balast suyu yönetmesi için gemilere önerilerini resmen ilan etmişler ve bu yöntemleri isteyerek uygulamaları için yardımlarını talep etmektedirler. Karantina yetkilileri tarafından kıyı ülkesince istenen kabul edilebilirlik düzeyine ulaştığını belirleyen standart yöntemler geliştirilmiştir.
Güvenlikle ters düşen hususlar
Balast yönetimi için uygulanması tavsiye edilen yöntemlerden bazıları dikkatli bir şekilde uygulanmazsa dizayn parametrelerinden daha fazla kuvvet gelerek ya da stabilite açısından geminin güvenliğini tehlikeye düşürebilmektedir. Yalnızca bir karantina konusu olan bu duruma IMO’ nun karışmasının nedeni bu olmuştur. Gerek hükümetler gerekse denizcilik endüstrisi bireysel ülke gereksinimlerinin daha üst düzeyde olan gemilerin, mürettebatın ve yolcuların güvenliğini emniyete alma ile bir uyum içinde olması gerektiği bilincine varmışlardır.
IMO tavsiyelerine göre her geminin bir balast suyu yönetim planı olmalıdır ve bu plan ile bir kıyı ülkesinin talep ettiği kısıtlamalara uyulması ayrıntılı olarak belirlenmelidir. Balast suyunun yönetiminin bir kıyı ülkesinin kurallarına uymak için gerekli olduğu belirlendikten sonra her balast operasyonunun veya balast değişim operasyonunun hazırlanması en az kargo plan kadar ciddi bir şekilde hazırlanmalıdır. İşlem ve geminin güvenli bir şekilde seyretmesinden sorumlu olan kişilerin, hem deniz ve çevresini koruduklarını hem de geminin ve mürettebatın güvenliğini koruduklarına inanmalıdırlar.

Gerekli olan kayıtların özeti :
Limana varışta doğru önlemlerin alındığını gösterebilmek için tam ve doğru bir balast kaydı tutulması gerekecektir. Bu kayıt için uygun bir örnek 14. bölümde verilmiştir. Gemi balast suyu bilgilerinin istendiği bir yerde çalışmıyor olsa bile ilerde ne tür suyun taşındığını belirleyen bir tarihçenin bulunması yararlı olabilir. Yani gemide yapılan her türlü balast operasyonunun kayda geçirilmesi usul haline getirilmelidir.
Kıyı ülkelerine rapor verme:
Bazı ülkeler zararlı deniz suyu organizmalarının, gemilerin balast suyu boşaltmaları vasıtasıyla kendi kıyı alanlarına aktarılması olasılığının bulunduğunun bilincine varmışlardır. Hükümetler gemiler üzerinde zorunlu kontrol unsurları koymadan önce, yakın zamana kadar hakkında kayıt tutulmamış olan bir konunun ne büyüklükte olduğunu bilmeleri gerektiğini anlamışlardır.
Bu konudan etkilenen ülkeler ayrıntılarda farklılıklar olsa da genel olarak gemilere; gemilerin limana varmaları sırasında ne kadar balast suyu taşımakta olacaklarını, bu suyu nerede aldıklarını ve bir balast yönetim planı uygulanıp uygulanmadığını rapor tutması ulusal kontrol yetkililerine verilmesini istemişlerdir. Genellikle rapor hazırlamak zorunlu olmakla beraber balast değişiminin okyanus ortasında yapılması (ya da başka bir arındırma yöntemi) isteğe bağlı bırakılmıştır.
Bu hususta yardımcı olmak için, ilgili ülkesel rapor formlarının ayrıntıları ekte verilmiş olup değişiklikler ya da ilaveler güncelleştirilecektir.

Bu formlar planın Ek 1 kısmında bulunabilir.


BÖLÜM 2

BALAST SİSTEMİNE AİT PLANLAR/RESİMLER

Örnek balast sistemi plan ya da resimleri:

1). balast tank plan;

2). balast kapasite plan;

3). balast suyu boru ve pompa planı, hava firar ve iskandil borularını da içeren planlar;

4). balast suyu pompa kapasiteleri;

5). Gemide kullanılan balast suyu yönetimi sistemine ait operasyonel detaylar ve bakım el kitapları gemide olmalıdır;

6). Kurulan balast suyu arıtma sistemleri; ve

7). Geminin plan ve profilleri ya da balast planının şematik resimleri.

Yukarıda belirtilen bütün plan ve resimler Ek 2’ bulunmaktadır.

  1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə