Ankara cumhuriyet başsavciliğI’na suç duyurusunda bulunan: ankara barosu başkanliği hakkinda suç duyurusunda
Yüklə 13.42 Kb.
tarix30.04.2016
ölçüsü13.42 Kb.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN: ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI

HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNULANLAR : 29 Ekim 2012 tarihinde Cumhuriyet Bayramını, Cumhuriyetin ilan edildiği 1.Meclis önünde ve Anıtkabir'de kutlamak isteyen yurttaşların hareket ve seyahat özgürlüğünü panzer, barikat, tazyikli su, gaz ve sair yollarla engelleyen, engellenmesi talimatı veren, keyfi uygulamaları önleme yükümlülükleri varken bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen kamu görevlileri.

SUÇ : Görevi Kötüye Kullanma, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma ve Türk Ceza Kanunu’nun suç olarak tarif ettiği diğer fiiller.

SUÇ TARİHİ : 29 Ekim 2012

AÇIKLAMALAR :

 1. 29 Ekim 2012 tarihinde Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak isteyen yurttaşların seyahat ve hareket özgürlüğü, kolluk güçlerince hukuka aykırı olarak engellenmiştir.

 2. Bu çerçevede,

 1. Bayram coşkusunu yaşamak isteyen yurttaşlarımızın; Ulus’taki Atatürk Anıtı’na girişleri kısıtlanmış;

 2. Cumhuriyet’in ilan edildiği 1. Meclis’in bulunduğu alana girişi engellemek amaçlı barikatlar kurulmuş;

 3. Ulu önderimiz, 1. Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret etmek isteyen yurttaşlarımızın ziyareti engellenmeye çalışılmış,

 4. Ankara’ya, en büyük bayramımızı, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için gelen yurttaşlarımızın bulunduğu otobüsler ve diğer araçlar şehir girişlerinde durdurulmuş; keyfi gerekçelerle şehre girişleri engellenmiştir.

 1. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, “gösteri” değildir. Türkiye Devleti, Anayasanın 1 inci maddesi gereği “Cumhuriyet"tir. Çağdaş demokrasi ve özgürlük anlayışının temelleri bu topraklarda Cumhuriyet ile atılmıştır. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanan Cumhuriyet’i; kabul edildiği günde, kabul edildiği yerde ve kurucusunun ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'de kutlamak, her yurttaşın en doğal anayasal hakkıdır. Bu kutlamayı yöneticilerin iznine tabi bir etkinlik olarak görmek, Cumhuriyeti ve değerlerini özümseyememiş olmakla eşdeğerdir.

 2. Bu çerçevede, İdare; Cumhuriyet Bayramını milletin diğer fertleriyle birlikte kutlamak üzere Cumhuriyetin ilan edildiği meydanda bulunmak, Anıtkabiri ziyaret etmek isteyen yurttaşlara, bırakınız keyfi engellemeler ve yasaklar getirmeyi, ulaşım imkânı gibi her türlü kolaylığı sağlamakla yükümlüdür. Nitekim yerel yönetimler ve merkezi idare, pek çok bayramımızda bu kolaylıkları sağlamaktadır. Şu halde, bu örnekler karşısında her Türk yurttaşının, Cumhuriyet Bayramı’nda kendisine bütün kolaylıkların gösterilmesini talep etme hakkı vardır.

 3. Kolluk görevlileri; 29 Ekim 2012 tarihinde Cumhuriyetin ilanının coşkusunu asla şiddete başvurmaksızın eşleriyle, küçük çocuklarıyla, torunlarıyla el ele, Türk Milleti’nin diğer fertleriyle kucaklaşarak hep birlikte yaşamak isteyen yurttaşlarımızı, panzerlerin desteğiyle kurulmuş ürkütücü görünüşlü bariyerlerle, terör örgütü sempatizanı eylemcileri kuşatırcasına kalkanlarla, keyfi şekilde sıktıkları tazyikli sularla ve gazlarla karşılamıştır.

 4. Bariyerler gevşetilip, tazyikli sular ve gazlar kesilince, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek on binlerce Türk yurttaşı, gerçek bir bayram havasında Anıtkabir’e kadar yürümüşlerdir. Bu durum, Ulus’ta ve Anıtkabir yolunda yaşanan fevkalade üzücü ve sarsıcı olayların yegâne sorumlusunun keyfi davranan, şiddet uygulayan, görevlerini kötüye kullanan kamu görevlileri ile onlara emir ve talimat verenler olduğunun en açık kanıtıdır.

Netice ve talep

 1. 29 Ekim 2012 tarihinde, Cumhuriyet’in ilan edildiği Ankara’ya girişleri keyfi şekilde engelleyen ve engellenmesi talimatını veren kamu görevlileri;

 2. Bayram kutlamalarını bir terör örgütünün propaganda eylemi yapılıyormuşçasına bastırma emrini veren ve konusu suç teşkil eden bu emri uygulayan kamu görevlileri;

 3. Kadın-erkek, çocuk-genç-yaşlı, dede-büyükanne-torun, gazi-harp malulü demeden, küçük çocuklu ailelerin dahi üzerine tamamen keyfi olarak tazyikli su ve gaz sıkanlar, sıkılması emrini verenler, yasa dışı güç kullanımını engellemesi gerekirken bu konuda ihmal gösterenler hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve görevi kötüye kullanma suçları başta olmak üzere Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca soruşturma yapılarak, sorumluların tespitini ve bu kişilerin işledikleri suçların karşılığı cezalarla mahkum edilmelerini teminen kamu davası açılmasını, soruşturmanın sonucundan Baro Başkanlığımıza bilgi verilmesini 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76. maddesindeki yetkiye dayanarak Ankara Barosu Yönetim Kurulu’nun 31.10.2012 tarihinde aldığı 1 sayılı karar uyarınca arz ve talep ederiz.

Saygılarımızla

Avukat Metin FEYZİOĞLU

ANKARA BAROSU BAŞKANI


Ek : 31.10.2012 gün ve 3/1 sayılı Yönetim Kurulu Kararı

Adliye Sarayı B Blok Kat:5 06251 Sıhhiye/Ankara Tel: (0312) 416 7200 Faks:(0312) 309 2237

Web: http://www.ankarabarosu.org.tr e-mail: ankarabarosu@ankarabarosu.org.tr.
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə