Anexa nr. 1 la ordinul Agenţiei „Moldsilva” nr 26 din 17. 02 2016 Specii floristice rare




Yüklə 362.78 Kb.
səhifə1/3
tarix22.04.2016
ölçüsü362.78 Kb.
  1   2   3
Anexa nr.1

la ordinul Agenţiei „Moldsilva”

nr___26_____din _17.02___2016

Specii floristice rare

 


Nr. crt.

Forme vitale

Categoria rarităţii speciilor*

Clasificarea plantelor spontane




  Denumirea  ştiinţifică

Denumirea în limba de stat

Denumirea în limba rusă

plante decorative

plante medicinale

plante incluse în Cartea Roşie a R.M.

 1

2

3

 4

  5

 6

 7

8

  PLANTE MULTIANUALE

МНОГОЛЕТНИЕ РАСТЕНИЯ 



1

Aconitum anthora L.

Omag galben

Борец противоядный 

  IV

 

 




2

Aconitum lasiostomum Reichb.

Omag

Борец шерстистоустый

  IV

 

 




3

Acorus calamus L.

Obligeană

Аир обыкновенный

  IV

 

 




4

Actaea spicata L.

Orbalţ

Воронец колосовидный

  VIII

 

 




5

Adonis vernalis L.

Ruşcuţă primăvăratică

Горицвет весенний

  III

 

 




6

Adonis wolgensis  Stev.

Ruşcuţă volgiană

Горицвет волжский

  IV

 

 




7

Allium angulosum  L.

Ceapă anguloasă

Лук угловатый

  IV

 

 




8

Allium inaeguale  Janka

Ceapă inegală

Лук неравный

  IV

 

 




9

Angelica archaugelica L.

Angelică 

Дудник лекарственный

  II

 

 




10

Anemone nemorosa  L.

Floarea-vîntului  

Ветреница дубравная

  III




 

+

11

Anthyllis macrocennala Wend.

Vătămătoare

Язвенник крупноголовый

 IV

 

 




12

Asplenium ruta+muraria L.

Spinarea-lupului (ruginiţă)

Костенец рута-постенная

  VIII

 

 




13

Asplenium trichomanes L.

Acul-pămîntului (straşnic)

Костенец волосовидный

  VIII

 

 +




14

Asparagus officinalis L.

Sparanghel medicinal

Спаржа лекарственная

  II

 

 +




15

Asparagus polyphyllus Stev.

Sparanghel polifil

Спаржа многолистная

  IV

 

 




16

Asparagus pseudoscaber Greз.

Sparanghel pseudoscabru

Спаржа ложношероxоватая

  IV

 

 




17

Asparagus tenuifolius Lam. 

Sparanghel

Спаржа тонколистная

  II

 

 




18

Asparagus verticillatus L. 

Sparanghel vertivilat

Спаржа мутовчатая

  VIII

 

 




19

Astragalus albidus Waldst. et Kit.

Coşaci alburii

Астрагал беловатый 

  IV

 

 




20

Astragalus  dasyanthus Pall.

Coşaci păroşi

Астрагал шерстистоцветковый

  IV







 +

21

Astragalus pallescens Bieb. 

Coşaci palescenţi

Астрагал бледнеющий

  IV







 +

22

Astragalus pubiflorus DC.

Coşaci pubiflori

Астрагал пушистоцветковый

  IV







 +

23

Astragalus subuliformis DC. 

Coşaci subuliformi

Астрагал шиловидный

  IV

 




 

24

Athyrium filix-femina (L.) Roth.

Ferigă feminină

Кочедыжник женский 

  III







 +

25

Bellevalia sarmatica (Pall. ex Georgi) Woronow

Belevalie

Беллевалия сарматская

  II







 +

26

Bellis perennis L.

Părăluţă

Маргаритка многолетняя

  II

 




 

27

Beta trigyna Waldst. et Kit.

Sfeclă trigină

Свекла треxстолбиковая

 IV

 




 

28

Briza media L.

Tremurătoare

Трясунка средняя

  II

 




 

29

Bulbocodium versicolor (Ker-Gawl.) Spreng.

Brînduşă multicoloră

Брандушка разноцветная

  II







 +

30

Caltha palustris  L.

Bulbuc

Калужница болотная 

  II

 




 

31

Carex liparicarpos. Gaud

Rogoz lucios

Oсока блестящая

  IV

 




 

32

Carex paniculata  L.

Rogoz paniculat

Oсока метельчатая

  IV

 




 

33

Carex pendula Huds.

Rogoz nutant

Oсока висячая

  IV

 




 

34

Carex rhizina Blytt.

Rogoz pediform

Осока корневищная

  II

 




 

35

Centaurea angelescui Grint.

Albăstriţă Angelescu

Василек Анджелеску 

  II







 +

36

Centaurea thirkei Sch. Bip.

Albăstriţă Tirke 

Василек Тирке

  II







 +

37

Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce

Căpşuniţă grandifloră

Пыльцеголовник крупноцветковый

  II







 +

38

Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch.

Iarbă de junghi

Пыльцеголовник продолговатый

  III







 +

39

Cephalanthera rubra (L.) Rich. 

Căpşuniţă roşie

Пыльцеголовник красный

  II







 +

40

Chrysopogon gryllus (L.) Trin.

Sadină

Золотобородник цикадовый

  II







 +

41

Colchicum ancyrense B.L. Burtt.

Brînduşă

Безвременник анкарский

  II







 +

42

Colchicum fominii Bordz.

Brînduşă Fomin

Безвременник Фомина

  II







 +

43

Coronilla elegans Panc.

Coronişte elegantă

Вязель изящный

  IV







 +

44

Crambe tataria Sebeok

Odolean

Катран татарский

  II







 +

45

Crocus reticulatus Stev. ex Adam

Şofrănel reticulat

Шафран сетчатый

 II

 




 

46

Cypripedium calceolus L.

Papucul-Venerei

Венерин башмачок

  II







 +

47

Cystopteris fragilis (L.) Bernh.

Ferigă de stîncă 

Пузырник ломкий

  VIII

 




 

48

Dactylorhiza (Reicheb.) P.F. Huntet Summerhayes

Dactiloriză de mai

Пальчатокоренник маский

  II







 +

49

Delphinium fissum Waldst. et Kit.

Nemţişor fisurat 

Живокость трещиноватая

  II







 +

50

Dentaria glandulosa Waldst. et Kit.

Colţişor glandulos

Зубянка железистая 

  IV







 +

51

Dentaria quinquefolia Bieb.

Colţişor cu cinci frunze

Зубянка пятилисточковая

IV







+

52

Dictamnus gymnostylus Stev.

Frăsinel

Ясенец голостолбиковый

II







+

53

Digitalis lanata 

Ehrh.


Degetar lînos

Наперстянка шерстистая

I







+

54

Doronicum hungaricum (Sadl.) Reichb.f.

Iarba-ciutei

Дороникум венгерский

VIII







+

55

Dryopteris austrica (Jacq.) Woynar ex Schinz. Et Thell.

Ferigă austriacă 

Щитовник австриский

IV

 




 

56

Dryopteris carthusiana (Vill.) H.P.Fuchs

Ferigă cartuziană

Щитовник картузианский

III 







+

57

Dryopteris caucasiana (A.Br.) Traser-Jenkins et Corky

Ferigă caucaziană

Щитовник кавказкий

IV

 




 

58

Dryopteris filix-mas (L.) Schott. 

Ferigă comună

Щитовник мужской

IV

 




 

59

Epipactis atrorubens (Hoffm.) Bess.

Dumbrăviţă roz-închis

Дремлик темно- красный

VIII

 




 

60

Epipactis helleborine (L.) Crantz 

Dumbrăviţă latifolie

Дремлик широколистный

VIII

 




 

  1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə