Akdenizli olmak ve Futbol
Yüklə 6.32 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü6.32 Kb.
Akdenizli olmak ve Futbol
Futbol, oynandığı ülke insanın karakterini taşır çoğu zaman. O ülkenin insanının özellikleri, fiziği, beslenmesi futboluna yansır. Futbol, onu oynayanların bu özellikleri üzerine şekillenir. Futbolcular yada futbol oynayan gençler kendi fiziklerini, heyecanlarını futbolun bütününe yansıtırlar.

Akdenizliler, Güney Amerikalılar, Kuzey Avrupalıların oynadığa futbola bakın, doğup büyüdükleri coğrafyanın kişileklerine ve fiziklerine bağışladığı özellikleri futbollarına nasıl yansıdığını göreceksiniz.

Güney Amerika’da genelde beslenmelerinde protein ağırlığı olmayan, daha çok kenar mahallelerin fakir aile çocuklarının oynadığı futbol, fizik güce dayalı olmayan, teknik yönleri gelişmiş bir oyundur. Çim sahalar yerine uzun uzadıya devam eden sahil kenarlarında, yada asfaltta futbol oynayarak büyür çocuklar. Futbol okulları yoktur, bu oyunu doğaçlama oynarlar. Brezilyalıların futbol ilahlarından Zico’yu hatırlayın. Fenerbahçeyi Şampiyonlar Liginde -ilk ve son kez- çeyrek finale taşıyan ve Avrupa’da bugüne kadar geldiği en ileri noktaya ulaştıran teknik adam... Tabi ki Fener’den kovulduktan bu futbol üstadının arkasından ne konuşuldu bilirmisiniz? Soyunma odasından –Chelsea’yi yendikleri çeyrek final maçı da dahil- maça çıkılacağında verdiği taktikte ne beyaz tahtayı ne de yeşil saha maketini kullanmış! “Çıkın ve bildiğiniz gibi oynayın çocuklar” demiş. Müthiş Brezilyanın kovulurken koca Fener’in gösterdiği gerekçe bu. Adam tam bir Güney Amerikalı ve mahallede oynandığı gibi basit oynatmış bu çeyrek final oynayan Fener’i. Sonuç: Fener tarih yazmış, Brezilyalı kovulmuş...

Eğer küçük yaşlarda Avrupalılar tarafından keşfedilip alt yapıdan Avrupa’nın yolunu tutmuşlarsa iş farklılaşır ve futbollarının karakteri de değişir, kendileriyle beraber. Orta ve Kuzey Avrupa’da yüksek oranda proteinle beslenen fizikleri ile beraber futbol okullarında beyinlere kazınan formatlarla futbol oynayanlar bir robotu andırır aslında. Güçlü yapıları ile karşılarındakileri ezmeye çalışırlar.

Ya Akdenizliler... İşte geldik bizim bölgeye. Ateşli, duygulu, heyecanlı sıcak kanlı bir kişilikle beraber, hamur işleri (börek, çörek, pizza) ve makarına-pilavla büyüyen, gelişen fiziksel yapıdaki gençler. Futbola olan tutkuları ile beraber yetersiz bir fiziksel güç ama onu ateşli, heyecanlı kişilikleri ile kompanse eden futbollarıyla içlerinden Dünya, Avrupa ve Afrika şampiyonları çıkaran bir bölge Akdeniz. Futbolda en az Güney Amerika kadar bir ekol, Akdeniz futbolu.

Kıbrıs? Güneyi kendini dünya futbolunda yavaş yavaş hissetiren bir gelişme gösteriyor. Son Dünya Şampiyonunu Akdenizli İspanya’ya 4 çeken Akdenizli Portekizle, deplasmanda 4-4’lük bir beraberlik ve dört dörtlük bir futbolla kendini dünyaya hayran bırakan bir Akdenizli Güney Kıbrıs.Ya Akdenizli Kuzey Kıbrıs? Akdenizlilerin bir özelliğini söylemeyi unutmuşum! Çok konuşup, az iş yapmaları ve siestaları... Biz işin bu kısmındayız sanırım. Çok laf, az iş ve öğle uykusu. Çok konuşmaya ve öğle arası uyumaya devam arkadaşlar.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə