Adresy w Sieci Domeny1 c
Yüklə 10.63 Kb.
tarix28.02.2016
ölçüsü10.63 Kb.
Adresy w Sieci - Domeny1 cz. 1.
Wydaje się, że epokowym wydarzeniem w rozwoju światowego Internetu było przyjęcie standardu zapisu cyfrowej informacji transmitowanej pomiędzy komputerami. Bez względu na ich lokalizację wysyłają one i odbierają szeregi zer i jedynek poukładanych zgodnie z wymaganiami tak zwanego protokółu TCP/IP (Transmision Control Protocol/Internet Protocol). Wspomniany format informacji oczywiście zawiera różne treści ale spełnia wymagania wspomnianego protokółu. Kolejnym krokiem w ekspansji globalnej Sieci - Internetu było stworzenie jednolitego systemu pozwalającego wyróżniać lokalizację komputerów. Podobnie jak ma to miejsce z adresami osób - komputery podłączone do Sieci także muszą być jednoznacznie wyróżniane.

Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, iż łącząc się z komputerem www.dobry.pl w odpowiedzi otrzymujemy listę kilkudziesięciu maszyn mających tę samą nazwę. Zatem przyjęto także w adresacji pewien standard adresów, zapewne dla odróżnienia nazywanych domenami.

Pierwszą naturalną składową owej domeny jest zazwyczaj skrócona nazwa państwa, w przypadku naszego Kraju jest to ".pl". Zatem w ogólności, adresy komputerów zarejestrowanych nad Wisłą zawierają skrót ".pl". Ze względów technicznych owa najważniejsza część nazwy adresu umieszczana jest po prawej stronie jego zapisu np. www.dialcom.com.pl. Część ta nazywana jest Top-Level-Domain (TLD).

Wyjątkiem jest USA, kraj twórców Internetu, którzy nie przewidzieli, iż owa Sieć będzie funkcjonowała także w innych krajach - w rezultacie powstał pewien bałagan w nomenklaturze. Przyjęta tam początkowo zasada adresacji nie przewidywała podawania w adresie nazwy państwa. W efekcie stworzono nazwy, które tylko wyróżniają różne funkcjonalnie komputery podłączone do Internetu: np. .com, .net, .gov, .mil. Zatem jeśli zapis adresu po prawej stronie zawiera jeden ze wspomnianych skrótów, a nie zawiera skrótu nazwy państwa, oznacza to z reguły komputery w USA, odpowiednio zadedykowane dla firm komercyjnych (.com), związanych z siecią (.net), administracją państwową (.gov), armią (.mil). Innymi słowy zapis www.john.gov, oznacza administracyjny komputer z reguły za oceanem.

Dzisiaj, gdy do Internetu podłączone jest ponad 200 państw, mamy na tym pierwszym poziomie dodatkowo skróty nazw kraju, a nazwa funkcjonalna, jeśli w ogóle występuje, umieszczana jest na drugim poziomie adresacji (licząc od prawej strony zapisu adresu, np. com.pl).

W ten sposób uzyskano sytuację podobną jak z adresami domowymi - najważniejszą częścią adresu internetowego jest nazwa adresata państwa.


Wspomniany drugi poziom adresacji tworzy składowa nazywana Second-Level-Domain (SLD). Zwykle w tym miejscu pojawia się wspomniana nazwa funkcjonalna (.com, gov, net itp.) lub regionalna (.waw, .poznan, .szczecin, itp.) ale może tu pojawić się bezpośrednio np. skrócona nazwa firmy. Zatem komputery, których nazwa adresu kończy się na: .com.pl, są zarejestrowane w Polsce i zadedykowane sprawom komercyjnym - tak jak wspomniany wcześniej adres www.dialcom.com.pl. Rejestrowanie nazw (skrótów) drugiego poziomu adresu jest w gestii administratora adresów danego państwa. Oznacza to, że można wyobrazić sobie nazwę domeny: „pt.pl” oraz adres: „www.pt.pl”. Wyróżnia on jednoznacznie komputer o nazwie „www” w domenie zarezerwowanej przez Przegląd Techniczny w Polsce (pt.pl). Oczywiście jest znacznie więcej chętnych do określonych skrótów w nazwach domen (np.: .sex w niektórych państwach wart jest miliony dolarów). Porządkiem w tym zakresie zajmują się odpowiednie organizacje - w Polsce rejestracją nazw domen na poziomie SLD zajmuje się NASK (www.nask.pl). "Zajmowanie się" to także przyjmowanie określonych opłat za rejestrację - niestety rejestracja domeny jest płatna i wynosi /rocznie, bez VAT./:

  • 300,00 zł w domenie krajowej „.pl”;

  • 150,00 zł w domenie funkcjonalnej „.com.pl, .org.pl, net.pl,.priv.pl, ....);

  • 50,00 zł w domenie regionalnej „.waw.pl, .poznan.pl, .szczecin.pl, ...).

Dalej tworzenie adresów jest już nieco łatwiejsze. Właściciel domeny o nazwie np. „dialcom.com.pl” ma bowiem prawo tworzenia pełnych adresów dla każdego komputera w jego domenie /sieci /, a także kolejnych subdomen na dalszych poziomach adresacji - podobnie jak numery mieszkań w bloku pozostają w gestii administracji (właściciela) budynku, a nie w gestii miasta lub dzielnicy. Wiąże się to jednak trochę z biurokracją - należy zadbać o utrzymywanie szczegółowego opisu danej domeny, subdomen i wszystkich komputerów w domenie w tak zwanych serwerach adresowych DNS - udzielają one innym komputerom informacje o numerycznych adresach każdego komputera danej domeny w Sieci (stanowić to będzie przedmiot kolejnej części "Szkoły Internetu"). W naszym przykładzie adresu "www.dialcom.com.pl” nie ma już dalszych subdomen, jest natomiast konkretny komputer o nazwie „www” w domenie „dialcom.com.pl”. Oznacza to, że we wspomnianej domenie może być wiele komputerów i wiele kolejnych subdomen. Np. kolejne komputery mogą się nazywać ww1.dialcom.com.pl, ww2.dialcom.com.pl itp. Oznacza to, że pierwszy od lewej człon adresu wcale nie musi być www - jest to całkiem dowolna nazwa komputera w określonej domenie. Podobnie jest z subdomenami, które tworzy się przez nadawanie kolejnych poziomów adresu w konkretnej domenie, np. : www.nowy.dialcom.com.pl. Zapis ten oznacza komputer www w subdomenie nowy, domeny dialcom.com.plNie jest to koniec sposobów jednoznacznego adresowania np. stron WWW na kolejnych poziomach adresowych w komputerach WWW. Dopuszczają one możliwość uzupełniania adresu komputera w danej domenie, po znaku „/” (slash). Na przykład adres prywatnej Strony piszącego te słowa - „www.dialcom.com.pl/gogolek” jednoznacznie identyfikuje określony zasób informacji (katalog użytkownika) na komputerze o adresie internetowym „www.dialcom.com.pl”, a adres „www.dialcom.com.pl/gogolek/opis.htm” wskazuje na jedną konkretną Stronicę wspomnianego katalogu użytkownika.
Warszawa 17 stycznia 2000 r.
Włodzimierz Gogołek


1 Materiał ten został przygotowany przy znacznej pomocy eksperta w branży Zbigniewa Abramowicza


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə