*Abdulhamid adeta her bir ceddinden bir irsiyet almış,her şey olmuş. Bütün özelliklere sahiptir
Yüklə 18.69 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü18.69 Kb.
ABDULHAMİD VE BİZ
*Başucunda kerbeladan getirilmiş topraktan yapılma bir tuğla,bununla sabah kalktığında teyemmüm alır ve abdestsiz yere basmazdı.

Takvada bu derece öndeydi.
*Abdulhamid adeta her bir ceddinden bir irsiyet almış,her şey olmuş.Bütün özelliklere sahiptir.
*Osmanlı sultanlarından her şey olsa da,hain ve cani olmaz.
*O müsamahakâr bir insandı.Düşmanlarını dahi çok rahat affederdi. Kendisini öldürmeye teşebbüs eden,idama mahkum Joris’i affetmiş ve cebinede 500 altın harçlıkta koyarak Avrupaya göndermiştir.
*İngilizler tarafından kullanılan Şerif Hüseyini ailesiyle İstanbula davet eden Abdulhamid,onu 18 yıl alıkoyarak İngilizlerin planını boşa çıkarmıştır.

Sultan Abdulhamidin Tanzimatçılarla tahttan indirilmesiyle serbest bırakılan Şerif Hüseyin Osmanlıya karşı İngilizlerin vaadleri sonucu onların yanında yer alarak bombalama gibi sabotajlara başlar ve ömrünün sonunda dediklerini yapmayan İngilizlerin,ortada bırakıp hayatının tehlikeye düşmesi üzerine Maltaya ve oradan da Kıbrısa geçer.

Rauf Denktaşın şahit olması sonucu;bunun devamlı hata yaptığını söyleyerek pişman olduğunu ve ağladığını nakleder.1
*Enver Paşa Mersinli Cemal Paşaya:”Paşam,bütün ef’alimin (eylemlerimin) hesabını vermeye hazırım.Biz Turan yapmak istedik,viran olduk.Bizim asıl mesuliyetimiz,Sultan Hamidi anlamamak ve siyonizme alet olmaklığımızdır.Acıdır,fakat hakikat bu!.)2
*Abdulhamid döneminde onu tenkid edenler karanlıkta konuşup,karanlıkta düşünerek,ileriyi görmeyen,karanlık,tos duman içerisinde hüküm veren kimselerdir.

Tozlar ve sisler kalkınca her şey net anlaşılmış,zalim denilen sultan mazlum çıkmıştı.

Abdulhamid’e saldıranlar hep pişmanlıklarını dile getirmiş,onu ve dönemini aramışlardır.
*Bütün hedefler hep Osmanlının yıkımı üzerine idi…dahilde ve hariçte..sonrası düşünülmemiş,düzeltilmesi yoluna gidilmemişti.
*Abdulhamid 1908-den sonra olsaydı;belki de 1908-den 1918-e kadarki hıyanetler ve gerek bizde gerekse dünyayı yakan 1.dünya savaşı olmazdı.Milleti yanan ateşe atmazdı.
*Bismark onun hakkında;”100 gram aklın 90 gramı II.Abdulhami Handa,5 gramı bende ve 5 gramı da diğer siyasilerdedir.”
*Onun Kanuniden farkı;Kanuni zirvede muhteşem oldu,bu ise çöküşte muhteşem kaldı.
*Abdulhamid savaşlar döneminde vatanı savaşa sokmamış bir kahramandır.
*Hasta adam,hastalığı döneminde birçok sağlıklıdan daha sağlıklı durmaktaydı.
*Bediüzzaman onun şahsi ve cüz-i kusurunu görmeyip,çevresinde bulunanların yanlışlığına değinerek halife-i müslimin ve veli olduğunu ifade etmiştir.
*Kendi ifadesiyle;evhamlı sayılsa da,gafil olmadı.Belki de o evhamıyla içte ve dışta başlatılan gizli entrikaların uygulama alanlarını kısıtlamış oldu.
*Osmanlı hiçbir devirde maskara olmamıştır.

Farelere,çakallara maskara olmayıp ancak kendisi gibi bir şirpençe yani aslan pençesi ile dünyaya veda eden Sultan Yavuz Selim gibi…
*Kurtlarla birlikte ulumasını beceren bir kimseydi.sırf parçalanmamak ve milletini parçalatmamak için…
*İttihad ve terakki, Abdulhamid muhaliflerinin birleştiği bir cemiyet oldu.Tevfik Fikret onlar hakkında;”İrtikap ve Tedenni çetesi”ifadesini kullanır.
*Abdulhamid Ermeni saldırılarının İngiliz tahriki sonucu olduğunun bilincinde

olup,basiretiyle tek yönlü değil,çok yönlü ve bağlayıcı kararlar almaktaydı.
*Abdulhamid’i öven Hamdullah Suphi Tanrıöver,Meclisi meb’usanın Abdulhamid tarafından kaldırılmasının sebebini;sarıklı masum hocaların batı tahsili görmüş feslilerin sinsilikleriyle onları peşine katıp istekleri doğrultusunda yönlendirmesine son vererek,Osmanlının 33 yıl önce yıkılmasını engellemiş oldu deyip Abdulhamid’i överken,neden bağlı olduğu Milli Eğitim Bakanlığının kötülediğini söyleyince şu itirafta bulunur:

Bir inkilap yapılmış;saltanat kaldırılmış,cumhuriyet ilan edilmişti.Politika gereği saltanat ve sultanları kötülemek lazımdı.Bizde öyle yaptık.”dedi.

Tıpkı Maarif vekilliği yaptığında yabancı heyeti Süleymaniye Camiini gezdiriken, istemelerine rağmen Kanuninin türbesine götürmemesine gerekçe olarak türbelerin kanunen kapatıldığını ve;”Bir müddet mazi ile alakamızı kesmek istedik.Onun için türbeleri kapattık.”sözü üzerine heyet:

Tarihi olmayan milletler,tarih huzurunda esatir ve efsane uydurarak kendilerini tatmin ederler.Sizin ise büyük bir tarihiniz var.Bu tarihi yapanların türbelerini nasıl kapatıyor sunuz?”3


*Bir millete yapılacak en büyük ihanet ve hıyanet,o milleti mazisinden ve kültüründen koparmak,birbirleriyle iletişimini koparmak için harf inkilabını yapmak,konuştukları ve yazıştıkları dillerini değiştirmektir.Böylece Asyadan koparılırken,batılıda olmadık,kaldık ortada…
*Osmanlı at sırtında ta Viyanaya kadar 2,500 km yol gitmiş.Şu bulunduğumuz rahat durumda bile onu değerlendirmek kolay görülmemektedir.
*Fuat Köprülü ağzına susturucu takılanlardan..birden bire harf inkilabı taraftarlığının bir gecede oluşması gibi.4
*Türkiyede din düşmanlığı,islamın siyasi amaçlarla kullanılmasına alternatif bir uygulama olarak ortaya konuluyor.Dengeliyelim derken,yapılan sayısız dengesizlikler işin samimi olmadığını gösteriyor.Ve bu bir asırdır insafsızcasına sürdürülmektedir.
*”1908’de kurtulduk.Olmadı.1922 ağustosunda kurtulduk.Hayır,1923 Ekiminde kurtulduk,daha doğrusu,1950’de kurtulduk.Kendimi bildim bileli ömrüm kurtulmakla geçiyor.İnsan bu kadar az zamanda bu kadar defa bronşitten bile kurtulsa göğsünde hayır kalmaz.Lehülhamd biz yine yok geçit törenidir,yok gençlik gösterisidir,tribün tribün dolaşıp durabiliyoruz…Biz kendi kendimizden,kendi kendimizde bir şeylerden kurtulamıyoruz.Geri dönüp üstünde tepine tepine gölgemizi kovmaya çalışıyoruz.” 5
*Osmanlının tenkid edilen noktalarından birisi de Devşirmeler konusudur.

3 yaşında çocuğu Osmanlı devşirmez;çünkü o daha kızamık çıkaracak,suçiçeği dökecek;ona kim bakacak?10 yaşında artık muafiyet kazandıktan,sağlam bir çocuk olduğu anlaşıldıktan sonra devşirme emininin önüne çıkar.Devşirmenin çeşitli kuralları vardır;kalabalık ailelerden alınır,tek çocuk alınmaz,Yahudi çocuk alınmaz.Çünkü Yahudiler kural olarak kırsal bir millet değildir,kentsel bir millettir.Kent uşağı,şehir uşağı devşirilmez.

Bazı ahvalde çok nadir olarak Müslümanlar da alınır;Bosna da,Arnavutlukta, Kafkasyada olduğu gibiBir takım yerlerde de çocukları verirler;çünkü zaten hayat çok zordur.Giden çocuk,ola ki,talihi parlarsa aileye de yardımı dokunur,böyleleri de olmuştur.

Çok çok nadir ahvalde seçkin ailelerin çocukları ikna yoluyla alınabilir. Mesela, Sokollu Mehmet Paşa böyle alınmıştır.Fatihin sadrazamı Mahmut Paşa böyle alınmıştır. Bunlar büyük ruhban ailelerinden,papaz ailelerinden,metropolit ailelerinden alındıkları halde çok iyi Müslüman olmuşlardır.”6
Mehmet ÖZÇELİK

21-02-2007

1 Bak.Abdulhamidin kurtlarla dansı.Mustafa Armağan.sh.155-158.

2 Age.289.

3 Abdulhamid’de yanılanlar.Adem Çevik.sh.101.

4 Küller altında yakın tarih.Mustafa Armağan.139-142.

5 Age. 125.

6 Osmanlı Barışı.İlber Ortaylı.sh.118.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə