8th world youth finswimming championship 8eme championnat de monde juniors de nage avec Palme




Yüklə 121.8 Kb.
tarix25.04.2016
ölçüsü121.8 Kb.


8th WORLD YOUTH FINSWIMMING CHAMPIONSHIP

8eme championnat de monde juniors de nage avec Palme

30th of July till 07th of August 2005 – Ostrowiec Swietikrzyski (Poland)

NEW WORD JUNIORS RECORDS – CHAMPION

50 M APNOEA WOMEN: Xu Huan-shan 1988 CHN 00:16.69

50 M SURFACE MEN: Burakov Andrey 1988 RUS 00:15.96

50 M SURFACE WOMEN: Xu Huan-shan 1988 CHN 00:18.42

100 M SURFACE WOMEN: Tatkova Anna 1988 RUS 00:41.19

100 M IMMERSION WOMEN: Xu Huan-shan 1988 CHN 00:38.41

400 M IMMERSION MEN: Liu Jiao 1988 CHN 03:09.89

800 M IMMERSION MEN: Khorosko Denis 1988 RUS 06:20.34 _____________________________________________

50 m Surface Men Hearts Results


WR 00:15.20 Kabanov P. (RUS) 07.07.2005 San Marino WJR 00:16.04 Skorjenko E. (RUS) 05.09.2001 Eger

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:16.37

2 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:16.80

3 Kazantcev Aleksey 1989 RUS 00:16.87

4 Mixa Tomas 1989 CZE 00:17.30

5 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:17.88

6 Kokai Daniel 1988 HUN 00:17.92

7 Cotte Michael 1988 FRA 00:18.35

8 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:18.48

9 Schafer Tim 1988 GER 00:19.02

10 Kovalinka Michael 1988 CZE 00:19.11

11 Gehbauer Marvin 1989 FRA 00:19.14

12 Horar Jakub 1990 SVK 00:19.23

13 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:19.25

13 Stefanou Ioannis 1990 GRE 00:19.25

15 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 00:19.31

16 Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP 00:19.40

17 Davila Rueada Humberto Mauricio 1989 COL 00:19.42

18 Mehwald Hannes 1988 GER 00:19.47

19 Kaiduka Ryoh 1990 JPN 00:19.57

20 Przybylski Lukasz 1988 POL 00:19.60

21 Pellicaan Arjan 1988 NED 00:19.61

22 Bozanoglu Ismail 1990 TUR 00:19.71

23 Nagashima Taiyou 1988 JPN 00:19.86



24 Raila Marius 1988 LIT 00:19.91

25 Kovy Bence 1990 HUN 00:20.31

26 Ghomrasni Karim 1989 TUN 00:21.25

27 Ben Dali Akram Mohamed 1989 TUN 00:21.56



DSQ Radzevicius Povilas 1989 LIT --:--.-- Immersion

Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL --:--.-- False Start



50 m Surface Men Semifinals Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:16.06

2 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:16.60

3 Kazantcev Aleksey 1989 RUS 00:16.67

4 Kokai Daniel 1988 HUN 00:17.34

5 Mixa Tomas 1989 CZE 00:17.57

6 Cotte Michael 1988 FRA 00:17.93

7 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:17.99

8 Schafer Tim 1988 GER 00:18.52

9 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:18.61

10 Stefanou Ioannis 1990 GRE 00:18.74

11 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:18.94

12 Gehbauer Marvin 1989 FRA 00:18.98

13 Kovalinka Michael 1988 CZE 00:18.99

14 Horar Jakub 1990 SVK 00:19.34

15 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 00:19.37

16 Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP 00:19.54

50 m Surface Men Final Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:15.96 Gold medal NEW WORLD J.RECORD

2 Kazantcev Aleksey 1989 RUS 00:16.62 Silver medal


3 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:16.98 Bronze medal

4 Mixa Tomas 1989 CZE 00:17.58

5 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:17.61

6 Kokai Daniel 1988 HUN 00:17.70

7 Cotte Michael 1988 FRA 00:18.37

8 Schafer Tim 1988 GER 00:18.58



50 m Surface Women Hearts Results

WR 00:17.76 Yuqiong Y. (CHN) 24.10.2004 Shangai WRJ 00:18.71 Tatkova A. (RUS) 22.07.2004 Eger

1 Tatkova Anna 1988 RUS 00:18.78

2 Liang YaoYue 1989 CHN 00:18.91

3 Xu Huan-shan 1988 CHN 00:18.98

4 Ber Anna 1989 RUS 00:19.40

5 Ber Anna 1989 RUS 00:19.88

6 Dovgan Olena 1988 UKR 00:20.13

7 Karolyi Csilla 1989 HUN 00:20.24

8 Koc Katarzyna 1988 POL 00:20.44

9 Artiushenko Marharyta 1989 UKR 00:20.46

10 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:20.65

11 Hollnack Julia 1989 GER 00:20.88

12 Park Hee-soo 1988 KOR 00:20.89

13 Terzi Gkolfini 1988 GRE 00:20.92

14 Kim Min-joo 1988 KOR 00:21.04

15 Christakou Maria-Foteini 1990 GRE 00:21.14

16 Carosi Gaia 1989 ITA 00:21.18

17 Elefantova Lenka 1988 SVK 00:21.23

17 Fantoni Aurelia 1990 FRA 00:21.23

19 Saavedra Arias Laura Stella 1989 COL 00:21.31

20 Salaban Katarzyna 1989 POL 00:21.41

21 Jankeliunaite Egle 1988 LIT 00:21.57

21 Aizawa Mami 1989 JPN 00:21.57

23 Delize Marion 1990 FRA 00:21.59

24 Tosco Alexia 1991 ITA 00:21.60

25 Kuin Anouk 1991 NED 00:21.66

26 Kopping Caroline 1990 GER 00:21.70

27 Lizarbe Larrea Marina 1988 ESP 00:21.84

28 Sarp Esra 1989 TUR 00:22.30

29 Ladbidi Mariem 1990 TUN 00:22.40

30 Zukauskaite Stanislava 1990 LIT 00:22.42

31 Sladeckova Barbara 1991 CZE 00:22.47

32 Castro Cabanas Carmen Maria 1989 ESP 00:22.50

32 Yavuz Meltem 1988 TUR 00:22.50

34 Rios Rubio Laura Malissa 1989 COL 00:22.60

35 Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN 00:22.65

36 Kramarova Viktoria 1990 SVK 00:22.70

37 Ikonen Terhi 1988 FIN 00:22.99

38 Yamada Kotomi 1988 JPN 00:23.19

39 Puts Ghita 1988 NED 00:23.30

40 Geleynes Sharona 1988 BEL 00:24.15

41 Jottrand Edith 1988 BEL 00:24.21

42 Kazakov Diana 1991 ISR 00:26.74

43 Sokol Anna 1994 ISR 00:28.13


50 m Surface Women Semifinals Results


1 Xu Huan-shan 1988 CHN 00:18.64 NEW WORLD J.RECORD

2 Liang YaoYue 1989 CHN 00:18.71

3 Tatkova Anna 1988 RUS 00:18.99

4 Ber Anna 1989 RUS 00:19.59

5 Karolyi Csilla 1989 HUN 00:19.62

6 Ber Anna 1989 RUS 00:19.59

7 Dovgan Olena 1988 UKR 00:19.87

8 Artiushenko Marharyta 1989 UKR 00:20.15

9 Hollnack Julia 1989 GER 00:20.51

9 Koc Katarzyna 1988 POL 00:20.51

11 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:20.73

12 Park Hee-soo 1988 KOR 00:20.82

13 Carosi Gaia 1989 ITA 00:20.87

14 Terzi Gkolfini 1988 GRE 00:20.95

15 Christakou Maria-Foteini 1990 GRE 00:21.01

16 Kim Min-joo 1988 KOR 00:21.14


50 m Surface Women Final Results


1 Xu Huan-shan 1988 CHN 00:18.42 Gold medal NEW WORLD J.RECORD

2 Tatkova Anna 1988 RUS 00:18.69 Silver medal

3 Liang YaoYue 1989 CHN 00:18.88 Bronze medal

4 Ber Anna 1989 RUS 00:19.80

5 Karolyi Csilla 1989 HUN 00:19.87

6-8 Gelegonya Renata 1989 HUN 00:20.31

Dovgan Olena 1988 UKR 00:20.31

Artiushenko Marharyta 1989 UKR 00:20.31


100 m Surface Men Hearts Results


WR 00:34.79 Kabanov P. (RUS) 06.07.2005 San Marino WJR 00:35.61 Burakov A. (RUS) 09.07.2003 San Marino

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:38.30

2 Babaev Fedor 1988 RUS 00:38.70

3 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:38.82

4 Kokai Daniel 1988 HUN 00:38.87

5 Mixa Tomas 1989 CZE 00:39.35

6 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:40.64

7 Radomski Jakub 1988 POL 00:40.83



8 Radzevicius Povilas 1989 LIT 00:41.08

9 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:41.15

10 Ostrowsky Jens Peter 1990 GER 00:41.52

11 Vasilopoulos Anargyros 1989 GRE 00:41.68

12 Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL 00:41.77

13 Mehwald Hannes 1988 GER 00:41.95

14 Kovalinka Michael 1988 CZE 00:42.10

15 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:42.15

16 Zorro Becerra Juan David 1988 COL 00:42.17

17 Asensi Casamayor Borja 1988 ESP 00:42.90

18 Horar Jakub 1990 SVK 00:42.95

19 Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP 00:43.02

20 Boganoglu Ismail 1990 TUR 00:43.19

21 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 00:43.23

22 Kaiduka Ryoh 1990 JPN 00:43.35

23 Pellicaan Arjan 1988 NED 00:43.90

24 Kovy Bence 1990 HUN 00:44.07

25 Raila Marius 1988 LIT 00:44.44

26 Przybylski Lukasz 1988 POL 00:44.62

27 Ghomrasni Karim 1989 TUN 00:45.48

28 Mikus Milan 1990 SVK 00:45.81

29 Tomita Ginji 1990 JPN 00:46.36

30 Ben Dali Akram Mohamed 1989 TUN 00:47.88



100 m Surface Men Final Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:35.75 Gold medal

2 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:36.98 Silver medal

3 Kokai Daniel 1988 HUN 00:37.73 Bronze medal

4 Babaev Fedor 1988 RUS 00:37.98

5 Mixa Tomas 1989 CZE 00:38.62

6 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:39.93



7 Radzevicius Povilas 1989 LIT 00:40.62

8 Radomski Jakub 1988 POL 00:41.10



100 m Surface Women Hearts Results

WR 00:39.73 Baozhen Z. (CHN) 26.10.2004 Shangai WJR 00:41.42 Kravchuk V. (RUS) 23.07.2004 Eger

1 Liang Yao Yue 1989 CHN 00:42.61

2 Tatkova Anna 1988 RUS 00:42.68

3 Koc Katarzyna 1988 POL 00:42.86

4 Li Jing 1989 CHN 00:43.17

5 Ber Anna 1989 RUS 00:43.93

6 Karolyi Csilla 1989 HUN 00:44.05

7 Artyushenko Marharyta 1989 UKR 00:44.18

8 Dovgan Olena 1988 UKR 00:44.39

9 Gelegonya Renata 1989 HUN 00:44.45

10 Hollnack Julia 1989 GER 00:44.95

11 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:45.32

12 Park Hee-soo 1988 KOR 00:45.69

13 Carosi Gaia 1989 ITA 00:45.91

14 Salaban Katarzyna 1989 POL 00:46.00

15 Terzi Gkolfini 1988 GRE 00:46.08

16 Sladeckova Barbara 1991 CZE 00:46.34

17 Kim Min-joo 1988 KOR 00:46.60

18 Chatzigeorgiou Kyriaki 1988 GRE 00:46.64

19 Saavedra Arias Laura Stella 1989 COL 00:46.79

20 Lange Stine 1990 GER 00:46.95

21 Tosko Alexia 1991 ITA 00:47.05

21 Elefantova Lenka 1988 SVK 00:47.05

23 Ohyama Youkki 1989 JPN 00:47.30

24 Caraballo Tafurt Ginna Vanessa 1988 COL 00:47.62

25 Lizarbe Larrea Marina 1988 ESP 00:48.48



26 Jankeliunaite Egle 1988 LIT 00:48.56

27 Puts Ghita 1988 NED 00:48.63

27 Castro Cabanas Carmen Maria 1989 ESP 00:48.63

29 Ladbidi Mariem 1990 TUN 00:48.80

30 Sarp Esra 1989 TUR 00:48.89

31 Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN 00:48.95

31 Ikonen Terhi 1988 FIN 00:48.95

33 Delize Marion 1990 FRA 00:48.96

34 Kuin Anouk 1991 NED 00:49.28

35 Pesseas Aurelie 1988 FRA 00:49.33

36 Kramarova Viktoria 1990 SVK 00:50.14

37 Geleynes Sharona 1988 BEL 00:50.45



38 Zukauskaite Stanislava 1990 LIT 00:50.50

39 Yavuz Meltem 1988 TUR 00:50.60

40 Jottrand Edith 1988 BEL 00:51.33

DSQ Aizawa Mami 1989 JPN --:--.-- False Start


100 m Surface Women Final Results


1 Tatkova Anna 1988 RUS 00:41.19 Gold medal NEW WORLD J.RECORD

2 Liang Yao Yue 1989 CHN 00:41.45 Silver medal

3 Li Jing 1989 CHN 00:42.99 Bronze medal

4 Koc Katarzyna 1988 POL 00:43.46

5 Karolyi Csilla 1989 HUN 00:43.98

6 Ber Anna 1989 RUS 00:44.03

7 Dovgan Olena 1988 UKR 00:44.43

8 Artyushenko Marharyta 1989 UKR 00:44.49


200 m Surface Men Hearts Results


WR 01:22.35 Kabanov P. (RUS) 08.07.2005 San Marino WJR 01:24.79 Figini S. (ITA) 24.07.2004 Eger

1 Kokai Daniel 1988 HUN 01:30.79

2 Burakov Andrey 1988 RUS 01:31.36

3 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 01:31.62

4 Park Jeong Su 1989 KOR 01:32.14

5 Vasilopoulos Anargyros 1989 GRE 01:32.29

6 Radomski Jakub 1988 POL 01:32.44

7 Valiante Simone 1988 ITA 01:32.92

8 Zorro Becerra Juan David 1988 COL 01:33.28

9 Ostrowsky Jens Peter 1990 GER 01:34.23

10 Mixa Tomas 1989 CZE 01:35.59

11 Scasny Patrik 1989 SVK 01:35.97

12 Asensi Casamayor Borja 1988 ESP 01:36.42

13 Kliene Benjamin 1989 GER 01:36.46

14 Davila Rueada Humberto Mauricio 1989 COL 01:37.86

15 Kovy Bence 1990 HUN 01:38.01

16 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 01:38.30

17 Bataroglu Ertugrul 1989 TUR 01:38.62

18 Uehara Youto 1988 JPN 01:39.00

19 Baranovsky Oleg 1988 UKR 01:39.01



20 Sidorenko Ilja 1989 LIT 01:39.23

21 Horar Jakub 1990 SVK 01:41.05

22 Kovalinka Machael 1988 CZE 01:43.70

23 Kim Dong-woo 1988 KOR 01:44.82

24 Tomita Ginji 1990 JPN 01:46.34

25 Ben Dali Akram Mohamed 1989 TUN 01:47.00

26 Ghomrasni Karim 1989 TUN 01:51.12

DSQ Radzevicius Povilas 1989 LIT --:--.-- Immersion

DSQ Tselishcev Pavel 1988 RUS --:--.-- False Start

DSQ Starcic Anton 1989 CRO --:--.-- False Start

DNS Przybylski Lukasz 1988 POL --:--.--



200 m Surface Men Final Results

1 Kokai Daniel 1988 HUN 01:25.94 Gold medal

2 Burakov Andrey 1988 RUS 01:26.65 Silver medal

3 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 01:27.75 Bronze medal

4 Park Jeong Su 1989 KOR 01:28.66

5 Vasilopoulos Anargyros 1989 GRE 01:32.11

6 Radomski Jakub 1988 POL 01:32.40

7 Valiante Simone 1988 ITA 01:33.20

8 Zorro Becerra Juan David 1988 COL 01:34.07


200 m Surface Women Hearts Results


WR 01:31.30 Kravchuk V. (RUS) 04.07.2005 San Marino WJR 01:33.53 Kravchuk V. (RUS) 23.06.2004 Moscow

1 Karolyi Csilla 1989 HUN 01:37.25

2 Koc Katarzyna 1988 POL 01:37.60

3 Baranovskaja Valerija 1990 RUS 01:37.67

4 Kononova Elena 1990 RUS 01:38.09

5 Dovgan Olena 1988 UKR 01:38.19

6 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 01:39.09

7 Stut Caroline 1988 GER 01:39.42

8 Jang Ye Sol 1988 KOR 01:39.76

9 Svozilova Zuzana 1989 CZE 01:40.11

10 Gelegonya Renata 1989 HUN 01:40.34

11 Marincakova Nikola 1988 SVK 01:40.74

12 Chatzigeorou Kyriaki 1988 GRE 01:41.95

13 Park Hye Joo 1988 KOR 01:42.16

14 Hata Miyuki 1989 JPN 01:44.12

15 Saavedra Arias Laura Stella 1989 COL 01:44.44

16 Ohyama Youkki 1989 JPN 01:44.60

17 Krebs Franziska 1988 GER 01:44.86

18 Petronzio Sara 1989 ITA 01:44.99

19 Murabito Serena 1988 ITA 01:45.03

20 Artyushenko Marharyta 1989 UKR 01:45.11

21 Ikonen Terhi 1988 FIN 01:47.61



22 Jankeliunaite Egle 1988 LIT 01:47.72

23 Sladeckova Barbara 1991 CZE 01:48.16

24 Rios Rubio Laura Melissa 1989 COL 01:49.37

25 Albadalejo Herrera Raquel 1988 ESP 01:49.53



26 Sadauskaite Giedre 1989 LIT 01:49.75

27 Castro Cabanas Carmen Maria 1989 ESP 01:49.98

28 Jottrand Edith 1988 BEL 01:50.42

29 Cigankova Lucia 1988 SVK 01:50.71

30 Geleynes Sharona 1988 BEL 01:51.79

31 Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN 01:52.53

32 Ladbidi Mariem 1990 TUN 01:53.46

33 De Yong Henriette 1990 NED 01:53.85

34 Kuin Anouk 1991 NED 01:55.03

35 Gumussoy Nursen 1988 TUR 01:56.69

DSQ Yavuz Meltem 1988 TUR --:--.--
200 m Surface Women Final Results

1 Stut Caroline 1988 GER 01:34.27 Gold medal


2 Karolyi Csilla 1989 HUN 01:36.12 Silver medal

3 Koc Katarzyna 1988 POL 01:36.42 Bronze medal

4 Baranovskaja Valerija 1990 RUS 01:36.75

5 Dovgan Olena 1988 UKR 01:37.62

6 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 01:37.98

7 Kononova Elena 1990 RUS 01:38.02

8 Jang Ye Sol 1988 KOR 01:39.69


400 m Surface Men Hearts Results


WR 03:00.19 Figini S. (ITA) 04.07.2005 San Marino WJR 03:02.96 Kabanov P. (RUS) 19.07.2002 Debice

1 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 03:14.26

2 Chornyy Maksym 1988 UKR 03:16.31

3 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 03:17.73

4 Tselishcev Pavel 1988 RUS 03:17.85

5 Park Jeong Su 1989 KOR 03:17.87

6 Kovacs Laszlo 1989 HUN 03:18.25

7 Kim Dong-woo 1988 KOR 03:19.18

8 Abaneev Rinat 1989 RUS 03:21.59

9 Vasilopoulos Anargyros 1989 GRE 03:22.72

10 Rojas Quintero Juan Sebastian 1989 COL 03:23.15

11 Radomski Jakub 1988 POL 03:24.10

12 Bataroglu Ertugrul 1989 TUR 03:26.51

13 Beinsky Milan 1988 SVK 03:26.83

14 Valiante Simone 1988 ITA 03:27.00

15 Scasny Patrik 1988 SVK 03:30.08

16 Kovalinka Michael 1988 CZE 03:30.13

17 Parra Daniel 1990 COL 03:30.25

18 Schutz Sebastien 1989 FRA 03:32.16

19 Asensi Casamayor Borja 1988 ESP 03:32.74

20 Kliene Benjamin 1989 GER 03:34.24

21 Piechowiak Jakub 1991 POL 03:34.29



22 Radzevicius Povilas 1989 LIT 03:35.33

23 Uehara Youto 1988 JPN 03:36.82

24 Pfanffenbach Sebastian 1988 GER 03:36.94

25 Takemoto Naoto 1989 JPN 03:37.19

26 Alemdar Alp Hazar 1988 TUR 03:38.46

27 Sidorenko Ilja 1989 LIT 03:43.17

28 Starcic Anton 1989 CRO 03:43.22

29 Ben Dali Akram Mohamed 1989 TUN 04:00.93

400 m Surface Men Final Results

1 Tselishcev Pavel 1988 RUS 03:10.54 Gold medal


2 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 03:11.27 Silver medal

3 Chornyy Maksym 1988 UKR 03:13.48 Bronze medal

4 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 03:14.73

5 Kovacs Laszlo 1989 HUN 03:17.45

6 Park Jeong Su 1989 KOR 03:17.60

7 Kim Dong-woo 1988 KOR 03:18.11

8 Abaneev Rinat 1989 RUS 03:22.13


400 m Surface Women Hearts Results


WR 03:17.78 Xiaoping C. (CHN) 27.10.2004 Shangai WJR 03:21.98 Stut C. (GER) 08.07.2005 San Marino

1 Turi Kinga 1989 HUN 03:29.65

2 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 03:30.02

3 Dzhavakhishvili Medeya 1988 RUS 03:32.71

4 Nikolayenko Dariyna 1988 UKR 03:33.90

5 Stut Caroline 1988 GER 03:34.37

6 Wu Xi 1989 CHN 03:34.79

7 Papadimitriou Anna 1989 GRE 03:35.53

7 Ivlicheva Viktorija 1988 RUS 03:35.53

9 Svozilova Zuzana 1989 CZE 03:36.24

10 Hollnack Julia 1989 GER 03:36.32

11 Poloshentceva Iryna 1988 UKR 03:36.51

12 Karolyi Csilla 1989 HUN 03:36.62

13 Marincakova Nikola 1988 SVK 03:37.37

14 Jang Ye Sol 1988 KOR 03:38.24

15 De Piccoli Naomi 1988 ITA 03:38.76

16 Chatzigeorgiou Kykiaki 1988 GRE 03:40.55

17 Ohyama Youkki 1989 JPN 03:41.71

18 Murabito Serena 1988 ITA 03:43.21

19 Le Moigne Leocadie 1988 FRA 03:44.90

20 Ikonen Terhi 1988 FIN 03:46.46

21 Grosjean Marine 1989 FRA 03:46.81

22 Ladbidi Mariem 1990 TUN 03:47.54

23 Pascua Santamaria Elvira 1988 ESP 03:48.71



24 Grinkeviciute Kotryna 1989 LIT 03:49.31

25 Malatkova Adriana 1991 CZE 03:49.99

26 Jottrand Edith 1988 BEL 03:50.02

27 Ishida Youko 1989 JPN 03:53.65

28 Cigankova Lucia 1988 SVK 03:54.27

29 Prieto Mora Tania Camila 1990 COL 03:55.12

30 Rodriguez Ortiz Francy Johanna 1991 COL 03:55.21

31 Geleynes Sharona 1988 BEL 03:58.27



32 Sadauskaite Giedre 1989 LIT 03:59.88

33 Gumussoy Nursen 1988 TUR 04:05.88

34 Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN 04:06.84

35 Ozden Ekin 1988 TUR 04:11.53

DSQ Park Hye Joo 1988 KOR --:--.--

400 m Surface Women Final Results

1 Stut Caroline 1988 GER 03:24.93 Gold medal

2 Turi Kinga 1989 HUN 03:28.27 Silver medal


3 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 03:30.84 Bronze medal

4 Dzhavakhishvili Medeya 1988 RUS 03:33.82

5 Papadimitriou Anna 1989 GRE 03:35.61

6 Wu Xi 1989 CHN 03:35.70

7 Ivlicheva Viktorija 1988 RUS 03:35.95

8 Nikolayenko Dariyna 1988 UKR 03:36.48


800 m Surface Men Hearts Results


WR 06:25.17 Figini S. (ITA) 09.07.2005 San Marino WJR 06:29.66 Figini S. (ITA) 08.08.2004 Turin

1 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 06:52.67

2 Park Jeong Su 1989 KOR 06:53.50

3 Chornyy Maksym 1988 UKR 06:55.59

4 Tselishcev Pavel 1988 RUS 06:55.73

5 Park Chan-ho 1989 KOR 06:57.20

6 Abaneev Rinat 1989 RUS 06:57.43

7 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 06:57.64

8 Kamoizan Raphael 1989 FRA 06:59.11

9 Apostolopoulos Paris 1989 GRE 06:59.41

10 Kovacs Laszlo 1989 HUN 07:07.31

11 Rojas Quintero Juan Sebastian 1989 COL 07:10.09

12 Parra Daniel 1990 COL 07:11.66

13 Besinsky Milan 1988 SVK 07:15.85

14 Scasny Patrik 1989 SVK 07:16.67

15 Valiante Simone 1988 ITA 07:18.15

16 Pfanffenbach Sebastian 1988 GER 07:25.16

17 Takemoto Naoto 1989 JPN 07:33.10

18 Uehara Youto 1988 JPN 07:38.05

19 Sidorenko Ilja 1989 LIT 07:41.37

20 Starcic Anton 1989 CRO 07:41.66

21 Piechowiak Jakub 1991 POL 07:50.20

22 Bataroglu Ertugrul 1989 TUR 07:55.28

23 Alemdar Alp Hazar 1988 TUR 08:10.18

DNS Ben Dali Akram Mohamed 1989 TUN --:--.--



800 m Surface Men Final Results

1 Tselishcev Pavel 1988 RUS 06:45.44 Gold medal

2 Tsouronakis Antonios 1988 GRE 06:48.19 Silver medal


3 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 06:51.38 Bronze medal

4 Chornyy Maksym 1988 UKR 06:51.44

5 Park Chan-ho 1989 KOR 06:52.79

6 Kamoizan Raphael 1989 FRA 06:57.13

7 Park Jeong Su 1989 KOR 06:58.07

8 Abaneev Rinat 1989 RUS 06:58.58


800 M Surface Women Hearts Results


WR 06:57.82 Xiaoping C. (CHN) 24.10.2004 Shangai WJR 07:08.03 Kravchuk V. (RUS) 22.06.2004 Moscow

1 Wu Xi 1989 CHN 07:18.59

2 Kononova Elena 1990 RUS 07:20.46

3 Poloshentseva Iryna 1988 URK 07:20.61

4 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 07:20.91

5 Tziotaki Stamatina 1990 GRE 07:21.46

6 Turi Kinga 1989 HUN 07:23.16

7 De Piccoli Naomi 1988 ITA 07:26.49

8 Dzhavakhishvili Medeya 1988 RUS 07:27.45

9 Nikolayenko Dariyna 1988 UKR 07:27.83

10 Hollnack Julia 1989 GER 07:30.51

11 Hata Miyuki 1989 JPN 07:30.84

12 Papadimitriou Anna 1989 GRE 07:31.36

13 Svozilova Zuzana 1989 CZE 07:32.59

14 Marincakova Nikola 1988 SVK 07:35.24

15 Jang Ye Sol 1988 KOR 07:40.62

16 Grosjean Marine 1989 FRA 07:46.99

17 Lelovics Nikolett 1991 HUN 07:47.98

18 Wojak Katja 1989 GER 07:49.06

19 Le Moigne Leocadie 1988 FRA 07:53.50

20 Malatkova Adriana 1991 CZE 07:54.21

21 Albadalejo Herrera Raquel 1988 ESP 07:59.44

22 Knon Eun Deog 1988 KOR 07:59.59

23 Prieto Mora Tania Camila 1990 COL 08:02.64

24 Ishida Youko 1989 JPN 08:05.18

25 Rodriguez Ortiz Francy Johanna 1991 COL 08:07.95



26 Grinkeviciute Kotryna 1989 LIT 08:13.92

27 Ladbidi Mariem 1990 TUN 08:21.99



28 Lasaite Birute 1989 LIT 08:36.21

29 Gumussoy Nursen 1988 TUR 08:52.85

30 Ozden Ekin 1988 TUR 09:05.87

800 m Surface Women Final Results

1 Poloshentseva Iryna 1988 URK 07:13.43 Gold medal

2 Kononova Elena 1990 RUS 07:15.49 Silver medal

3 Truszczynska Katarzyna 1990 POL 07:17.83 Bronze medal


4 Wu Xi 1989 CHN 07:18.18

5 Turi Kinga 1989 HUN 07:18.66

6 De Piccoli Naomi 1988 ITA 07:26.23

7 Dzhavakhishvili Medeya 1988 RUS 07:26.54

8 Tziotaki Stamatina 1990 GRE 07:33.41

1500 m Surface Men Hearts Results


WR 12:28.21 Figini S. (ITA) 06.07.2005 San Marino WJR 12:38.42 Figini S. (ITA) 25.10.2004 Shangai

1 Park Chan-ho 1989 KOR 13:18.09

2 Tselishcev Pavel 1988 RUS 13:31.24

3 Chornyy Maksym 1988 UKR 13:31.66

4 Apostolopoulos Paris 1989 GRE 13:31.75

5 Kovazs Laszlo 1989 HUN 13:33.07

6 Kamoizan Raphael 1989 FRA 13:34.82

7 Abaneev Rinat 1989 RUS 13:34.83

8 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 13:45.23

9 Beinsky Milan 1988 SVK 13:50.40

10 Scasny Patrik 1989 SVK 13:51.21

11 Parra Daniel 1990 COL 14:20.04

12 Takemoto Naoto 1989 JPN 14:27.32

13 Andica Sanchez Juan Manuel 1991 COL 14:33.43



14 Sidorenko Ilja 1989 LIT 15:04.89

15 Starcic Anton 1989 CRO 15:20.14

16 Alemdar Alp Hazar 1988 TUR 15:40.74

17 Bataroglu Ertugrul 1989 TUR 15:49.82

DNS Park Jeong Su 1989 KOR --:--.--

1500 m Surface Men Final Results

1 Tselishcev Pavel 1988 RUS 13:05.33 Gold medal

2 Chornyy Maksym 1988 UKR 13:10.76 Silver medal


3 Park Chan-ho 1989 KOR 13:12.39 Bronze medal

4 Baranovskyy Oleg 1988 UKR 13:12.96

5 Kamoizan Raphael 1989 FRA 13:29.21

6 Apostolopoulos Paris 1989 GRE 13:32.85

7 Abaneev Rinat 1989 RUS 13:47.05

DNF Kovazs Laszlo 1989 HUN --:--.--


1500 m Surface Women Hearts Results


WR 13:26.18 Zhao X.L. (CHN) 28.10.1994 Dong Guan WJR 13:49.68 Ocsai D. (HUN) 23.07.2004 Eger

1 Poloshentseva Iryna 1988 URK 14:17.16

2 Wu Xi 1989 CHN 14:17.25

3 Turi Kinga 1989 HUN 14:18.44

4 Kononova Elena 1990 RUS 14:23.83

5 Marincakova Nikola 1988 SVK 14:26.21

6 De Piccoli Naomi 1988 ITA 14:26.70

7 Tziotaki Stamatina 1990 GRE 14:29.73

8 Nikolayenko Dariyna 1988 UKR 14:34.19

9 Papadimitriou Anna 1989 GRE 14:35.63

10 Dzhavakhishvili Medeya 1988 RUS 15:01.09

11 Wojak Katja 1989 GER 15:03.26

12 Arvai Andrea 1989 HUN 15:11.73

13 Knon Eun Deog 1988 KOR 15:15.12

14 Malatkova Adriana 1991 CZE 15:20.77

15 Ishida Youko 1989 JPN 15:26.42

16 Prieto Mora Tania Camila 1990 COL 15:33.08

17 Rodriguez Ortiz Francy Johanna 1991 COL 15:37.64

18 Albadalejo Herrera Raquel 1988 ESP 16:03.78

19 Ladbidi Mariem 1990 TUN 16:26.77

20 Senol Merve 1988 TUR 18:12.86

DNS Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN --:--.--

DNF Ozden Ekin 1988 TUR --:--.--

DNS Jang Ye Sol 1988 KOR --:--.--



1500 m Surface Women Final Results

1 Wu Xi 1989 CHN 13:55.07 Gold medal

2 Turi Kinga 1989 HUN 13:56.26 Silver medal

3 Kononova Elena 1990 RUS 14:07.70 Bronze medal

4 Nikolayenko Dariyna 1988 UKR 14:20.55

5 Tziotaki Stamatina 1990 GRE 14:30.89

6 Marincakova Nikola 1988 SVK 14:35.97

7 De Piccoli Naomi 1988 ITA 14:40.53

DNF Poloshentseva Iryna 1988 URK --:--.--


50 m Apnea Men Hearts Results


WR 00:14.18 Skorjenko E. (RUS) 23.10.2004 Shangai WJR 00:14.51 Skorjenko E. (RUS) 03.09.2001 Eger

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:14.51

2 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:15.30

3 Kazanctev Aleksey 1989 RUS 00:15.61

4 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:15.67

5 Mixa Tomas 1989 CZE 00:15.74

6 Majewski Wojciech 1990 POL 00:15.79

7 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:16.07

8 Bajer Ondrej 1988 CZE 00:16.67

8 Kokai Daniel 1988 HUN 00:16.67

10 Gehbauer Marvin 1989 FRA 00:16.77

11 Schafer Tim 1988 GER 00:16.81

12 Nagashima Taiyou 1988 JPN 00:16.93

13 Cotte Michael 1988 FRA 00:16.98

14 Pellicaan Arjan 1988 NED 00:17.11

15 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:17.30

16 Mehwald Hannes 1988 GER 00:17.36

17 Kaiduka Ryoh 1990 JPN 00:17.42

18 Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL 00:17.43

19 Davila Rueada Humberto Mauricio 1989 COL 00:17.44

20 Stefanou Ioannis 1990 GRE 00:17.46

21 Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP 00:17.53



22 Radzevicius Povilas 1989 LIT 00:17.62

23 Horar Jakub 1990 SVK 00:17.64

24 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 00:17.98

25 Asensi Casamayor Borja 1988 ESP 00:18.06



26 Raila Marius 1988 LIT 00:18.12

27 Bozanoglu Ismail 1990 TUR 00:18.30

28 Kovy Bence 1990 HUN 00:19.56

29 Ghomrasni Karim 1989 TUN 00:20.00



50 m Apnea Men Semifinals Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:14.60

2 Kazantcev Aleksey 1989 RUS 00:15.24

3 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:15.40

4 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:15.56

5 Majewski Wojciech 1990 POL 00:15.72

6 Mixa Tomas 1989 CZE 00:15.75

7 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:16.08

8 Bajer Ondrej 1988 CZE 00:16.59

8 Cotte Michael 1988 FRA 00:16.59

10 Kokai Daniel 1988 HUN 00:16.67

11 Schafer Tim 1988 GER 00:16.80

12 Gehbauer Marvin 1989 FRA 00:16.88

12 Nagashima Taiyou 1988 JPN 00:16.88

14 Pellicaan Arjan 1988 NED 00:16.95

15 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:17.01

16 Mehwald Hannes 1988 GER 00:17.41

50 m Apnea Men Final Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:14.75 Gold medal

2 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:15.16 Silver medal

3 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:15.21 Bronze medal

4 Kazantcev Aleksey 1989 RUS 00:15.26

5 Majewski Wojciech 1990 POL 00:15.47

6 Mixa Tomas 1989 CZE 00:16.01

7 Souvatzoglou Grigorios 1988 GRE 00:16.22

8 Cotte Michael 1988 FRA 00:16.80



50 m Apnea Women Hearts Results

WR 00:16.06 Baozhen Z. (CHN) 28.10.2004 Shangai WJR 00:17.20 Kravchuk V. (RUS) 24.07.2004 Eger

1 Xu Huan-shan 1988 CHN 00:16.69 NEW WORLD J.RECORD

2 Li Jing 1989 CHN 00:17.10

3 Tatkova Anna 1988 RUS 00:17.77

4 Gelengoya Renata 1989 HUN 00:18.28

5 Artyushenko Marharyta 1989 UKR 00:18.36

6 Kim Min-joo 1988 KOR 00:18.39

7 Bogdanova Sofija 1989 RUS 00:18.50

8 Aizawa Mami 1989 JPN 00:18.78

9 Park Hee-soo 1988 KOR 00:18.79

10 Dudas Zita 1990 HUN 00:18.86

11 Elefantova Lenka 1988 SVK 00:19.04

12 Tosco Alexia 1991 ITA 00:19.12

13 Christakou Maria-Foteini 1990 GRE 00:19.20

14 Sladeckova Barbara 1991 CZE 00:19.36

15 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:19.38

16 Kopping Caroline 1990 GER 00:19.60

17 Krebs Franziska 1988 GER 00:19.46

18 Trejos Saldarriaga Anny 1991 COL 00:19.51

19 Casori Gaia 1989 ITA 00:19.56

20 Terzi Gkolfini 1988 GRE 00:19.73

21 Bouron Camille 1990 FRA 00:19.74

22 Salaban Katarzyna 1989 POL 00:19.76

23 Fantoni Aurelia 1990 FRA 00:19.85



24 Grinkeviciute Kotryna 1989 LIT 00:19.97

25 Puts Ghita 1988 NED 00:20.16

26 Lizarbe Larrea Marina 1988 ESP 00:20.19

27 Jankeliunaite Egle 1988 LIT 00:20.29

28 Rios Rubio Laura Melissa 1989 COL 00:20.61

29 Sarp Esra 1989 TUR 00:20.71

30 Yamada Kotomi 1988 JPN 00:20.91

31 Taga Chaima Bend Khaled 1990 TUN 00:20.93

32 Kramarova Viktoria 1990 SVK 00:20.96

33 De Yohg Henriette 1990 NED 00:21.08

34 Yavuz Meltem 1988 TUR 00:21.69

35 Kazakov Diana 1991 ISR 00:25.31

DSQ Ladbidi Mariem 1990 TUN --:--.--

Sokol Anna 1994 ISR --:--.--
50 m Apnea Women Final Results

1 Xu Huan-shan 1988 CHN 00:16.87 Gold medal

2 Li Jing 1989 CHN 00:17.07 Silver medal

3 Tatkova Anna 1988 RUS 00:17.78 Bronze medal


4 Gelengoya Renata 1989 HUN 00:18.31

5 Artyushenko Marharyta 1989 UKR 00:18.44

6 Aizawa Mami 1989 JPN 00:18.46

7 Kim Min-joo 1988 KOR 00:18.48

8 Bogdanova Sofija 1989 RUS 00:18.94

100 m Immersion Men Hearts Results

WR 00:31.52 Skorjenko E. (RUS) 09.09.2002 Patras WJR 00:31.84 Skorjenko E. (RUS) 04.09.2001 Eger


1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:34.10

2 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:34.99

3 Babaev Fedor 1988 RUS 00:35.23

4 Majewski Wojciech 1990 POL 00:35.45

5 Mixa Tomas 1989 CZE 00:37.72

6 Sydorenko Dmytro 1988 UKR 00:37.85

7 Schafer Tim 1988 GER 00:37.87

8 Kokai Daniel 1988 HUN 00:38.07

9 Bajer Ondrej 1988 CZE 00:38.12

10 Jekal Young Hyun 1989 KOR 00:38.66

11 Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL 00:39.02

12 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 00:39.03

13 Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP 00:39.68

14 Pellicaan Arjan 1988 NED 00:39.78

15 Stefanou Ioannis 1990 GRE 00:39.81

16 Starcic Anton 1989 CRO 00:39.85

17 Ostrovsky Jens Peter 1990 GER 00:40.40

18 Mikus Milan 1990 SVK 00:41.43

19 Asensi Casamayor Borja 1988 ESP 00:41.56

20 Agudelo Cadena Sergio 1990 COL 00:42.28



21 Raila Marius 1988 LIT 00:43.29

22 Akgul Mehmet Safak 1988 TUR 00:43.48

23 Horar Jakub 1990 SVK 00:43.52

24 Sidorenko Ilja 1989 LIT 00:44.01

25 Kovy Bence 1990 HUN 00:44.85

26 Yuksel Yusuf Aslan 1988 TUR 00:49.14

100 m Immersion Men Final Results

1 Burakov Andrey 1988 RUS 00:33.50 Gold medal

2 Babaev Fedor 1988 RUS 00:34.68 Silver medal

3 Lee Dong Yoon 1988 KOR 00:35.27 Bronze medal

4 Majewski Wojciech 1990 POL 00:35.82

5 Kokai Daniel 1988 HUN 00:37.53

6 Mixa Tomas 1989 CZE 00:37.63

7 Bajer Ondrej 1988 CZE 00:38.03

8 Schafer Tim 1988 GER 00:38.46


100 m Immersion Women Hearts Results


WR 00:35.21 Baozhen Z. (CHN) 23.10.2004 Shangai WJR 00:39.43 Kravchuk V. (RUS) 20.07.2004 Eger

1 Xu Huan-Shan 1988 CHN 00:38.26 NEW WORLD J.RECORD

2 Liang Yao Yue 1989 CHN 00:39.97

3 Shin Jin Hee 1989 KOR 00:40.65

4 Bogdanova Sofja 1989 RUS 00:40.97

5 Sayfutdinova Alina 1989 RUS 00:41.00

6 Park Hee-soo 1988 KOR 00:42.74

7 Elefantova Lenka 1988 SVK 00:43.91

8 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:44.06

9 Hinz Natalie 1989 POL 00:44.28

10 Krebs Franziska 1988 GER 00:44.35

11 Saavedra Arias Laura Stella 1989 COL 00:44.79

12 Kopping Caroline 1990 GER 00:45.07

13 Christakou Maria-Foteini 1990 GRE 00:45.76

14 Tylova Nada 1990 CZE 00:45.97

15 Nemes Andrea 1989 HUN 00:46.44

16 Antali Szandra 1989 HUN 00:46.48

17 Pascua Santamaria Elvera 1988 ESP 00:46.75

18 Hirose Miho 1989 JPN 00:46.85

19 Aizawa Mami 1989 JPN 00:46.95



20 Zukauskaite Stanislava 1990 LIT 00:47.12

21 Sarp Esra 1989 TUR 00:47.50

22 Kramarova Viktoria 1990 SVK 00:49.47

23 Rios Rubio Laura Melissa 1989 COL 00:49.68

24 Puts Ghita 1988 NED 00:49.95

25 Lasaite Birute 1989 LIT 00:50.45

26 Yavuz Meltem 1988 TUR 00:51.56

27 Sokol Anna 1994 ISR 01:09.72

DSQ Dovgan Olena 1988 UKR --:--.-- False Start

Bouron Camille 1990 FRA --:--.--

100 m Immersion Women Final Results

1 Xu Huan-Shan 1988 CHN 00:38.41 Gold medal


2 Liang Yao Yue 1989 CHN 00:39.08 Silver medal

3 Shin Jin Hee 1989 KOR 00:40.12 Bronze medal

4 Bodganova Sofia 1989 RUS 00:40.62

5 Sayfutdinova Alina 1989 RUS 00:41.06

6 Park Hee-soo 1988 KOR 00:42.12

7 Elefantova Lenka 1988 SVK 00:43.50

8 Pargacova Nikola 1988 CZE 00:43.53


400 m Immersion Men Hearts Results


WR 02:46.65 Saprykin I. (RUS) 22.06.2003 Pikalevo WJR 02:54.51 Szurmiej M. (POL) 14.09.2003 Patras

1 Majewski Wojciech 1990 POL 03:03.95

2 Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL 03:06.44

3 Kim Dong-woo 1988 KOR 03:07.15

4 Khorosko Denis 1988 RUS 03:07.79

5 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 03:08.17

6 Sarnetskyy Oleksandr 1988 UKR 03:09.15

7 Kovacs Laszlo 1989 HUN 03:11.24

8 Babaev Fedor 1988 RUS 03:12.05

2 Kim Dong-woo 1988 KOR 02:57.86

5 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 03:03.69

9 Park Chan-ho 1989 KOR 03:13.01

10 Bajer Ondrej 1988 CZE 03:13.50

11 Schafer Tim 1988 GER 03:14.36

12 Andica Sanchez Juan Manuel 1991 COL 03:23.58

13 Schutz Sebastien 1989 FRA 03:26.25

14 Mikus Milan 1990 SVK 03:27.46

15 Kovalinka Michael 1988 CZE 03:31.50

16 Piechowiak Jakub 1991 POL 03:35.63

17 Sidorenko Ilja 1989 LIT 03:59.20

18 Bataroglu Ertugrul 1989 TUR 03:59.98

19 Alemdar Alp Hazar 1988 TUR 04:06.69

DNF Sanchez Enriqez Miguel 1990 ESP --:--.--



400 m Immersion Men Final Results

1 Babaev Fedor 1988 RUS 02:56.36 Gold medal

2 Kim Dong-woo 1988 KOR 02:57.86 Silver medal

3 Majewski Wojciech 1990 POL 02:59.47 Bronze medal

4 Khorosko Denis 1988 RUS 03:00.61

5 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 03:03.69

6 Sarnetskyy Oleksandr 1988 UKR 03:05.28

7 Herrera Escallon Diego Andres 1989 COL 03:08.04

8 Kovacs Laszlo 1989 HUN 03:13.70


400 m Immersion Women Hearts Results


WR 03:00.01 Baozhen Z. (CHN) 24.10.2004 Shangai WJR 03:13.92 Chong C. (CHN) 23.08.1992 Athens

1 Shin Jin Hee 1989 KOR 03:17.49

2 Liu Jiao 1989 CHN 03:18.29

3 Park Hye Joo 1988 KOR 03:21.13

4 Stut Caroline 1988 GER 03:22.70

5 Poloshentseva Iryna 1988 UKR 03:24.31

6 Liang Yao Yue 1989 CHN 03:30.69

7 Bogdanova Sofja 1989 RUS 03:35.60

8 Tylova Nada 1990 CZE 03:38.28

9 Lange Stine 1990 GER 03:39.24

10 Hinz Natalie 1989 POL 03:39.52

11 Grajales Ramos Lina Marcela 1989 COL 03:40.62

12 Arakelyan Galina 1988 RUS 03:43.63

13 Toth Renata 1988 HUN 03:45.18



14 Grinkeviciute Kotryna 1989 LIT 03:45.90

15 Cigankova Lucia 1988 SVK 03:46.32

16 Pascua Santamaria Elvira 1988 ESP 03:47.91

17 Antali Szandra 1989 HUN 03:52.86



18 Zukauskaite Stanislava 1990 LIT 04:13.19

19 Ozden Ekin 1988 TUR 04:36.18

20 Senol Merve 1988 TUR 04:48.67

21 Kazakov Diana 1991 ISR 05:35.94

DSQ Tziotaki Stamatina 1990 GRE --:--.--

400 m Immersion Women Final Results

1 Liu Jiao 1989 CHN 03:09.89 Gold medal NEW WORLD J.RECORD

2 Stut Caroline 1988 GER 03:10.78 Silver medal

3 Poloshentseva Iryna 1988 UKR 03:16.19 Bronze medal

4 Shin Jin Hee 1989 KOR 03:16.89

5 Park Hye Joo 1988 KOR 03:17.49

6 Liang Yao Yue 1989 CHN 03:27.49

7 Tylova Nada 1990 CZE 03:32.35

8 Bogdanova Sofia 1989 RUS 03:33.73


800 m Immersion Men Hearts Results


WR 05:53.49 Cherevko S. (RUS) 26.10.2004 Shangai WJR 06:23.86 Gao S. (CHN) 23.08.1997 Balatonfuzfo

1 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 06:31.21

2 Kim Dong-woo 1988 KOR 06:33.94

3 Sarnetskyy Oleksandr 1988 UKR 06:36.46

4 Khorosko Denis 1988 RUS 06:43.82

5 Babaev Fedor 1988 RUS 06:46.93

6 Schafer Tim 1988 GER 06:59.33

7 Andica Sanchez Juan Manuel 1991 COL 07:00.57

8 Bajer Ondrej 1988 CZE 07:22.46

9 Sidorenko Ilja 1989 LIT 08:29.44

DNS Alemdar Alp Hazar 1988 TUR --:--.--

DNS Park Chan-Ho 1989 KOR --:--.--

DNF Agudelo Cadena Sergio 1990 COL --:--.--



800 m Immersion Men Final Results

1 Khorosko Denis 1988 RUS 06:20.34 Gold medal NEW WORLD J.RECORD

2 Babaev Fedor 1988 RUS 06:21.21 Silver medal

3 Arkoudis Konstantinos 1989 GRE 06:23.93 Bronze medal

4 Kim Dong-woo 1988 KOR 06:31.66

5 Sarnetskyy Oleksandr 1988 UKR 06:33.70

6 Bajer Ondrej 1988 CZE 07:02.43

7 Andica Sanchez Juan Manuel 1991 COL 07:05.53

8 Sidorenko Ilja 1989 LIT 08:19.59

800 m Immersion Women Hearts Results


WR 06:29.04 Huang J.J. (CHN) 02.06.2002 Mian Dang WJR 06:39.75 Ceng C. (CHN) 23.08.1992 Athens

1 Liu Jiao 1989 CHN 06:56.33

2 Stut Caroline 1988 GER 07:04.32

3 Park Hye Joo 1988 KOR 07:06.25

4 Poloshentseva Iryna 1988 UKR 07:06.73

5 Shin Jin Hee 1989 KOR 07:14.75

6 Arakelyan Galina 1988 RUS 07:20.34

7 Krebs Franziska 1988 GER 07:31.12

8 Tylova Nada 1990 CZE 07:35.77

9 Hinz Natalie 1989 POL 07:42.42

10 Grajales Ramos Lina Marcela 1989 COL 07:44.92

11 Toth Renata 1988 HUN 07:58.39



12 Grinkeviciute Kotryna 1989 LIT 08:07.57

13 Nemes Andrea 1989 HUN 08:32.11

DSQ Cigankova Lucia 1988 SVK --:--.-- False Star

DNS Tziotaki Stamatina 1990 GRE --:--.--

DNS Ozden Ekin 1988 TUR --:--.--

DNS Senol Merve 1988 TUR --:--.--



800 m Immersion Women Final Results

1 Liu Jiao 1989 CHN 06:41.38 Gold medal

2 Poloshentseva Iryna 1988 UKR 06:46.00 Silver medal

3 Stut Caroline 1988 GER 06:56.23 Bronze medal

4 Park Hye Joo 1988 KOR 07:03.08

5 Shin Jin Hee 1989 KOR 07:16.56

6 Arakelyan Galina 1988 RUS 07:19.80

7 Krebs Franziska 1988 GER 07:23.35

8 Tylova Nada 1990 CZE 07:41.04



4x100 m Surface Men Hearts Results

WR 02:23.66 Russia 09.07.2005 San Marino WJR 02:30.41 Russia 25.07.2004 Eger

1 RUSSIA Pyatanov Andrey Khorosko Denis 02:40.69

Abaneev Rinat Kazantcev Aleksey

2 UKRAINE Chornyy Maksym Baranovskyy Oleg 02:42.02

Sarnetskyy Oleksandr Sydorenko Dmytro)

3 KOREA Lee Dong Yoon Jekal Youhg Hyun 02:44.45

Kim Dong-woo Park Jeong Su

4 GERMANY Ostrowsky Jens Peter Schafer Tim 02:45.70

Kleine Benjamin Mehwald Hannes

5 GREECE Souvatzoglou Grigorios Arkoudis Konstantinos 02:48.08

Stefanou Ioannis Vasilopoulos Anargyros

6 POLAND Piechowiak Jakub Przybylski Lukasz 02:49.60

Radomski Jakub Majewski Wojciech

7 COLOMBIA Zorro Bacerra Juan David Davila Rueada Humberto Mauricio 02:49.62

Davila Rueada Humberto Herrera Escallon Diego Andres

8 SLOVAKIA Scasny Patrik Mikus Milan 02:54.47

Horar Jakub Besinsky Milan

9 JAPAN Nagashima Talyou Tomita Ginji 02:57.60

Kaiduka Ryoh Uehara Youto

10 TURKEY Bataroglou Ertugrul Yuksel Yusuf Aslan 02:59.18

Bozanoglu Ismail Akgul Mehmet Safak)

DNS LITHUANIA --:--.--



4x100 m Surface Men Final Results

1 RUSSIA Kazantcev Aleksey Babaev Fedor 02:32.19 Gold medal

Pyatanov Andrey Burakov Andrey

2 UKRAINE Chornyy Maksym Baranovskyy Oleg 02:37.04 Silver medal

Sarnetskyy Oleksandr Sydorenko Dmytro

3 GREECE Souvatzoglou Grigorios Tzsouronakis Antonios 02:42.25 Bronze medal

Stefanou Ioannis, Vasilopoulos Anargyros)

4 SKOREA Lee Dong Yoon Jekal Youhg Hyun 02:43.78

Kim Dong-woo Park Jeong Su

5 POLAND Piechowiak Jakub Przybylski Lukasz 02:47.77

Radomski Jakub Majewski Wojciech

6 GERMANY Ostrowsky Jens Peter Schafer Tim 02:48.39

Kleine Benjamin Mehwald Hannes

7 COLOMBIA Zorro Bacerra Juan David Agudelo Cadena Sergio 02:48.96

Davila Rueada Humberto Herrera Escallon Diego Andres

8 SLOVAKIA Scasny Patrik Mikus Milan 02:50.95

Horar Jakub Besinsky Milan

4x100 m Surface Women Hearts Results

WR 02:44.02 China 28.10.2004 Shangai WJR 02:49.54 Russia 25.07.2004 Eger

1 CHINA Liang Yao Yue Li Jing 02:53.30

Liu Jiao Xu Huan-Shan

2 RUSSIA Radchenko M Ber Marija 02:54.87

Ber Anna Baranovskaja Valeria

3 HUNGARY Gelegonya Renata Turi Kinga 02:56.70

Dudas Zita Karolyi Csilla

4 POLAND Truszczynska Katarzyna Hinz Natalie 02:58.65

Salaban Katarzyna Koc Katarzyna

5 UKRAINE Artiushenko Marharyta Nikolayenko Dariyna 02:59.03

Poloshentseva Iryna Dovgan Olena)

6 KOREA Jang Ye Sol Park Hye Joo 03:00.46

Kim Min-joo Park Hee-soo

7 GERMANY Hollnack Julia Krebs Franziska 03:01.98

Wojak Katja Stut Caroline

8 ITALY Carosi Gaia Tosco Alexia 03:05.09

Murabito Serena De Piccoli Naomi

9 GREECE Terzi Gkolfini Papadimitriou Anna 03:06.09

Christakou Maria-Foteini Chatzigeorgiou Kyriaki

10 COLOMBIA Trejos Saldarriaga Anny Rios Rubio Laura Melissa 03:06.30

Caraballo Tafurt Ginna Vanessa Saavedra Arias Laura Stella

11 CZECH REP. Svozilova Zuzana Sladeckova Barbara 03:08.52

Tylova Nada Pargacova Nikola

12 FRANCE Pesseas Aurelie Fantoni Aurelie 03:1074

Le Moigne Leocadie, Bourn Camille)

13 SLOVAKIA Marincakova Nikola Kramarova Viktoria 03:12.68

Cigankova Lucia Elefantova Lenka

14 SPAIN Lizarbe Lerrea Marina Castro Cabanas Carmen Maria 03:14.18

Pascua Santamaria Elvira Albadalejo Herrera Raquel

15 LITHUANIA Grinkeviciute Kotryna Zukauskaite Stanislava 03:15.01

Sadauskaite Giedre Jankeliunaite Egle)

16 JAPAN Hirose Miho Aizawa Mami 03:15.16

Ishida Youko Ohyama Yoykki

17 TURKEY Yavuz Meltem Ozden Ekin 03:24.16

Gumussoy Nusen Sarp Esra

4x100 m Surface Women Final Results

1 CHINA Liang Yao Yu Li Jing 02:50.18 Gold medal

Liu Jiao Xu Huan-Shan

2 RUSSIA Ber Marija Radchenko M., 02:52.18 Silver medal

Ber Anna Tatkova Anna)

3 HUNGARY Gelegonya Renata Turi Kinga 02:54.96 Bronze medal

Dudas Zita Karolyi Csilla)

4 UKRAINE Artiushenko Marharyta Nikolayenko Dariyna 02:56.76

Poloshentseva Iryna Dovgan Olena)

5 POLAND Truszczynska Katarzyna Hinz Natalie 02:56.86

Salaban Katarzyna Koc Katarzyna

6 KOREA Jang Ye Sol Park Hye Joo 03:00.96

Kim Min-joo Park Hee-soo)

7 GERMANY Hollnack Julia Krebs Franziska 03:00.97

Wojak Katja Stut Caroline

8 ITALY Carosi Gaia Tosco Alexia 03:04.99

Murabito Serena De Piccoli Naomi)

4x200 m Surface Men Hearts Results

WR 05:35.14 Russia 05.07.2005 San Marino WJR 05:49.59 Russia 19.07.2002 Debice

1 UKRAINE Chornyy Maksym Sarnetskyy Oleksandr 06:08.87

Baranovskyy Oleg Sydorenko Dmytro)

2 KOREA Kim Dong-woo Park Chan-ho 06:11.90

Lee Dong Yoon Park Jeong Su

3 RUSSIA Tselischev Pavel Pyatanov Andrey 06:12.54

Abaneev Rinat Babaev Fedor

4 GREECE Apostolopoulos Paris Souvatzoglou Grigorios 06:15.18

Vasilopoulos Anargyros Tsouronakis Antonios

5 POLAND Piechowiak Jakub Przybylski Lukasz 06:16.01

Radomski Jakub Majewski Wojciech

6 COLOMBIA Rojas Quintero Juan Sebastian Parra Daniel 06:21.23

Zorro Becerra Juan David Herrera Escallon Diego Andres

7 GERMANY Schafer Tim Ostrowsky Jens Peter 06:22.93

Kleine Benjamin Mehwald Hannes

8 SLOVAKIA Scasny Patrik Mikus Milan 06:35.76

Horar Jakub Beinsky Milan

9 JAPAN Kaiduka Ryoh Tomita Ginji 06:50.16

Uehara Youto Takemoto Naoto

10 TURKEY Akgul Mehmet Safak Alemdar Alp Hazar 06:52.09

Bataroglu Ertugrul Bozanoglu Ismail

DNS LITHUANIA --:--.--



4x200 m Surface Men Final Results

1 RUSSIA Babaev Fedor Tselischev Pavel 05:51.19 Gold medal


Pyatanov Andrey Burakov Andrey

2 UKRAINE Chornyy Maksym Sarnetskyy Oleksandr 06:00.80 Silver medal

Baranovskyy Oleg Sydorenko Dmytro

3 GREECE Vasilopoulos Anargyros Souvatzoglou Grigorios 06:04.98 Bronze medal

Apostolopoulos Paris Tsouronakis Antonios

4 KOREA Kim Dong-woo Park Chan-ho 06:06.36

Lee Dong Yoon Park Jeong Su

5 COLOMBIA Rojas Quintero Juan Sebastian Parra Daniel 06:14.57

Zorro Becerra Juan David Herrera Escallon Diego Andres

6 POLAND Piechowiak Jakub Przybylski Lukasz 06:16.12

Radomski Jakub Majewski Wojciech

7 GERMANY Schafer Tim Ostrowsky Jens Peter 06:19.91

Kleine Benjamin Mehwald Hannes
8 SLOVAKIA Scasny Patrik Mikus Milan 06:34.05

Horar Jakub Beinsky Milan



4x200 m Surface Women Hearts Results

WR 06:09.91 Russia 06.07.2005 San Marino WJR 06:20.56 Russia 22.07.2004 Eger

1 CHINA Xu Huan-Shan Wu Hi 06:37.54

Liu Jiao Liang Yao Yue

2 RUSSIA Ivlicheva Viktoria Ber Anna 06:38.96

Dzhavakhishvili Medeya Baranovska Valerija

3 UKRAINE Artiushenko Marharyta Poloshentseva Iryna, 06:41.77

Nikolayenko Dariyna Dovgan Olena

4 GERMANY Hollnack Julia Krebs Franziska 06:43.72

Wojak Katja Stut Caroline

5 KOREA Jang Ye Sol Park Hye Joo 06:46.26

Park Hee-soo Shin Jin Hee

6 POLAND Truszczynska Katarzyna Hinz Natalie 06:46.57

Salaban Katarzyna Koc Katarzyna

7 HUNGARY Karolyi Csilla Gelegonya Renata 06:49.72

Lelovics Nikolett Turi Kinga

8 GREECE Terzi Gkolfini Tziotaki Stamatina 06:49.81

Chatzigeorgiou Kyriaki Papadimitriou Anna

9 ITALY Carosi Gaia De Piccoli Naomi 06:57.69

Petronzio Sara Murabito Serena

10 CZECH.REP. Svozilova Zuzana Sladeckova Barbara 07:00.00

Malatkova Adriana Pargacova Nikola

11 JAPAN Ishida Youko Hata Miyki 07:08.40

Aizawa Mami Ohyama Youkki

12 SLOVAKIA Marincakova Nikola Kramarova Viktoria 07:12.95

Cigankova Lucia Elefantova Lenka

13 COLOMBIA Saavedra Arias Laura Stella Rodriguez Ortiz Francy Johanna 07:16.52

Prieto Mora Tania Camila Caraballo Tafurt Ginna Vanessa

14 SPAIN Lizarbe Larrea Marina Castro Cabanas Carmen Maria 07:16.69

Pascua Santamaria Elvira Albadalejo Herrero Raquel

15 LITHUANIA Grinkeviciute Kotryna Sadaukaite Giedre 07:17.39

Zukauskaite Stanislava Jankeliunaite Egle

16 TURKEY Yavuz Meltem Ozden Ekin 07:46.60

Sarp Esra Gumussoy Nursen

4x200 m Surface Women Final Results

1 RUSSIA Kononova Elena Ber Marija 06:32.38 Gold medal

Dzhavakhishvili Medeya Baranovska Valerija

2 GERMANY Hollnack Julia Krebs Franziska 06:34.88 Silvers medal

Wojak Katja Stut Caroline

3 CHINA Xu Huan-Sha Wu Hi 06:35.77 Bronze medal

Liu Jiao Liang Yao Yue

4 UKRAINE Artiushenko Marharyta Poloshentseva Iryna 06:36.54

Nikolayenko Dariyna Dovgan Olena

5 POLAND Truszczynska Katarzyna Hinz Natalie 06:36.61

Salaban Katarzyna Koc Katarzyna

6 HUNGARY Karolyi Csilla Gelegonya Renata 06:40.11

Lelovics Nikolett Turi Kinga

7 KOREA Jang Ye Sol Park Hye Joo 06:46.83

Park Hee-soo Shin Jin Hee

8 GREECE Terzi Gkolfini Chatzigeorgiou Kyriaki 06:48.16



Christakou Maria-Codeine Papadimitriou Anna


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə