18 Mayıs–2 Haziran 2013 Açılış 18 Mayıs Cumartesi Değirmenaltı Sanat Galerisi Saat 18: 00 “alaçati genç sanatçilari kucakliyor !!! ”
Yüklə 13.6 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü13.6 Kb.

Basın Bülteni 2013
2. Alaçatı Genç Sanat Günleri

18 Mayıs–2 Haziran 2013
Açılış 18 Mayıs Cumartesi Değirmenaltı Sanat Galerisi Saat 18:00
ALAÇATI GENÇ SANATÇILARI KUCAKLIYOR !!! ”

150 genç sanatçı görücüye çıktı.

“Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor” sloganıyla 1.cisi geçen yıl gerçekleşen “Alaçatı Genç Sanat Günleri” bu yıl da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlendi.
Türkiye’de sanat eğitimi veren 40 Üniversite ve Güzel Sanatlar Liselerinden katılan 195 genç sanatçı toplam 418 eserle başvurdu.
Bir ASD Sanat Projesi olarak Alaçatı Sanat Dostları tarafından yürütülen proje yoğun ilgi gördü. Bu sene yarışmaya katılan sanatçı sayısı geçen seneye göre iki misli katlanarak 195 kişiyi buldu, eser sayısı da 418. Bu ulusal etkinliğe Türkiye de 40 üniversitede sanat eğitimi gören, ya da almış olan ve görev yapan gençler başvurdu.

Sanat jürisinin değerlendirmesi sonucunda: resim, heykel, seramik, fotoğraf, cam, baskı resim, tezhip ve lif sanatı alanlarında finale kalan eserler Alaçatı’nın farklı dokusu içinde yer alan 9 galeri de sergileniyor. Alaçatı etkinlik kapsamında yeni galeriler ve mekânlar kazandı.


Alaçatı Belediyesi Himayelerinde ve Alaçatı Turizm Derneği ‘ne desteklenen 2.Alaçatı Genç Sanat Günleri Türkiye’deki galeri ve koleksiyonerlerin de dikkatini çekiyor…
Yeni Mekânlar-Yeni Galeriler

Metazori Galeri” Kırmızı Ardıç Kuşu Galeri zincirinin yeni mekânı. Burada Fransız, belgesel fotoğraf sanatçısı Matthieu Paley’in eserleri gençlerle birlikte yer aldı.. Ayrıca “Kağıt Sanatı Workshopları” da burada yer aldı. İlk kez 1996 da başlattığı sanat etkinlikleri ile bilinen Atölye Suhandan-Textiles in Alaçatı kapılarını uzun bir aradan sonra Lif Sanatçılarına açtı.

Hacımemiş Mahallesinde geçen yıl açılan ve önemli sergilere imza atan Atölye Su mekânında genç sanatçıları ağırladı. Ayrıca Keyfekeder- kitap v.s - galeri, Galeri Alaçatı ve Atölye Kapari genç sanatçıları destekleyen yeni galerilerimiz…(www.alacatisanat.com)
YENİLİKLE

Ödül: Kişisel Sergi Açma

“2.Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor Sergisi” geçen yıl olduğu gibi bir katalogla onurlandırılıyor. Eserleri sergilenen sanatçılar arasından, ziyaretçilerin oyları ile belirlenecek olan en beğenilen sanatçı, 2014 organizasyonu içerisinde sergi açma imkânı ile ödüllendirilmesi planlanıyor.


Uygulamalı Atölye çalışmaları : “Kâğıt Sanatı-takı-obje”

Etkinlik kapsamında Alman kâğıt tasarımcısı Claudia Diehl, 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde 3 farklı atölye çalışmaları yönetmek üzere Alaçatı’ya geldi. Çalışmalarda atık kâğıt kullanımı farklı yönleriyle ele alınarak ve çeşitli tasarım teknikleri uygulandı. Bilgi : www.alacatisanat.com.


Sanat Jürisi;

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri’nin başkanlığında toplanan Sanat Jürisi, ressam Prof. Fahri Sümer, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Doç.Dr. İsmail Yardımcı, Yaşar Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi ressam Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Art Kilim Tasarımcısı Belkıs Balpınar, heykeltıraş-ressam Cem Sağbil ve Fotoğraf Sanatçısı Bülent Kürşat olarak uluslar arası sanatçı ve akademisyenler yer aldı.


ASD-Alaçatı Sanat Dostları Hakkında;

ASD- Alaçatı Sanat Dostları, beldenin sanat yaşamına daha nitelikli katkı sağlamak amacıyla Alaçatı’da yerleşmiş yerel sanatçılar ve sanatseverlerin desteği ile yola çıktı. Proje Akademisyen ve lif sanatçısı Prof. Suhandan Özay Demirkan, “Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerileri ”yöneticisi ressam Sayra İnce Muran, “Arts & Crafts Atölyesi” yöneticisi seramikçi Serap Yurdaer Erboy öncülüğünde yürütülmektedir.

Kapsamlı kültür etkinliği stratejisiyle güncel sanatı geniş kitlelerle buluşturmak, merkezi metropollerin de dışına taşımak amacıyla düzenlenen “Alaçatı Genç Sanat Günleri” yeni trendleri ve çağdaş ruhu yansıtabilen genç potansiyelleri güncel sanat platformuna taşımayı hedefliyor.
İletişim:

ASD-Alaçatı Sanat Dostları

Kırmızı Ardıçkuşu Galerisi-

Sayra Muran; 0 232 716 65 51

Dila Karpat; 0 538 698 57 46 dilakarpat@gmail.com

Mustafa Kula; 0 530 435 40 28
ozaysuhandan@gmail.com

serap.yurdaer@gmail.com

www.alacatisanat.cominfo@alacatisanat.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə